İşsizlik rakamları 1 puan yükselerek 13,3 oldu! Genç işsizlik nasıl çözülebilir?

Türkiye’de işsizlik rakamları 1 puan artış göstererek 13,3 olarak açıklanırken, genç işsizlik gündemin en önemli maddesi olma özelliğini koruyor. Üniversite mezunu 4 gençten birinin istihdam edilemediğine dikkat çeken uzmanlar, geçtiğimiz yıldan bu yana her ilde bir üniversite olmasını tartışıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un son Bakanlar Kurulu’nda konuya değinmesi, hükümet gündeminde de olduğu iddialarını kuvvetlendirdi. İşsizlik rakamları düşecek mi? Genç işsizlik için neler yapılacak?

Küresel piyasadaki daralma, ekonomik dengesini ithalat üzerine kurgulayan birçok ülkede derin uçurumların oluşmasında önemli rol oynadı. 2001 yılında Türkiye’nin yaşadığı büyük ekonomik krizin ardından gelen kemer sıkma politikası ve ithalat – ihracat dengesi halkın refahının önemli oranda sağlanmasını beraberinde getirmişti. 

111

2000’li yılların ortalarına doğru, özellikle eğitim alanında alınan reform niteliğindeki kararlar, üniversite sayılarındaki artış genç işsizliği tetikleyerek, toplumun büyük kesiminin en önemli gündem maddesinin ‘işsizlik’ olmasına neden oldu. Bankaların krediler ile desteklediği vatandaşların borçlanma süreci, üretimin düşüşü ve ara eleman açığının zirveye ulaşması ile 2020 yılının en büyük beklentisi olan ‘iş bulma’ gerçeğini Türkiye’nin hemen her yanında hissedilir hale getirdi.211

TÜİK İŞSİZLİK RAKAMLARINI AÇIKLADI

TÜİK’in açıkladığı son rakamlara göre, 2019 yılı Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre istihdam edilenlerin sayısı 145 bin azalarak 28 milyon 169 bin kişi oldu. İstihdam oranındaki azalma ise 0,9 puanlık azalış ile yüzde 45,6 olarak hesaplandı.
Kamu istihdamındaki sayı yüzde 6,7 oranında artarak 4 milyon 644 bin kişiye ulaşırken, 15 – 24 yaş arasını kapsayan genç işsizliği 24,5’e ulaştı.

Hükümetin yeni ekonomi programında işsizliğin 2020 yılı sonunda yüzde 11,8’e gerilemesi öngörülürken, sanayi istihdamının ise 5 milyon 728 bin kişiye ulaşması hedefleniyor.  

411