İsrail hükümeti tartışmalı vatandaşlık yasasını genişletemedi

Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinlilerin İsrailliler ile evlenmesinin ardından vatandaşlık almasına ilişkin yasağı uzatmak isteyen Başbakan Naftali Bennett, İsrail Parlamentosu'ndan istediği oyu alamadı.

Ocak 2012'de, İsrailliler ile evlenen Filistinlilerin ülkenin vatandaşlığını almasını yasaklayan yasa, İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanmıştı. 

Sivil haklar gruplarının mahkeme verdikleri iptal dilekçelerine rağmen yasanın onaylanmasında öncü rol oynayan Yargıç Asher Grunis kararını, "İnsan hakları ulusal intiharı öngörmez" ifadesi ile beyan etmişti. 

İlk kez 2003 yılında yürürlüğe giren yasanın uzatılması için Başbakan Naftali Bennett öncülüğündeki yeni hükümet de harekete geçti. 

İşgal altındaki Batı Şerai ve Gazze'de yaşayanların İsrailliler ile evlenmesinin ardından İsrail vatandaşlığı verilmesini yasağını İsrail Parlamentosu'ne getiren yetkililer oylamada umduğunu bulamadı. 

Parlamento'da gece boyunca süren tartışmaların ardından oylamada evet ve hayır 59'a 59 çıktı.

Geçtiğimiz ay göreve başlayan Naftali Bennett'in ilk büyük yenilgisi olarak yorumlanan oylamamın ardından sonuç önümüzdeki salı günü kesinleşecek. Parlamento'dan Bennett'in bu yenilgiyi almasının nedeni olarak da Benjamin Netanyahu taraftarı sağcıların 'hayır' oyu kullanması gerekçe gösteriliyor. 

Yasağın süresinin uzatılamaması halinde, geçmişe dönük hak talep edebilecek binlerce Filistinli de Parlamento'nun alacağı kararı bekliyor.