400 kadar İsrailli yerleşimci, Batı Şeria'da evleri ateşe verdi

Batı Şeria’da çatışmalar devam ediyor. Filistinli birinin iki İsrailliyi öldürmesinin ardından, İsrailli yerleşimciler arabaları ve evleri ateşe verdi.

Yerleşimcilerin gerçekleştirdiği en kötü şiddet olaylarından biri olan bu olayda, İsrailli yerleşimcilerin evleri ve araçları ateşe vermesi sonucu bir kişi hayatını kaybederken dördü ağır olmak üzere 390 kişi de yaralandı.

Huvara kasabasında 30’a yakın ev ve aracın ateşe verildiği bildirilirken İsrailli yerleşimcilerin ateş açma ve saldırma yoluyla da insanlara zarar verdiği aktarıldı.

The Guardian, pazartesi sabahı Huvara kasabasının çoğunlukla terk edilmiş olduğunu, kasabada devriye gezen İsrail askerleri dışında kalan olmadığını aktardı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, olayları “İşgal güçlerinin desteği altında gerçekleşen terör saldırıları” olarak niteledi ve İsrail hükûmetinin yaşananlardan sorumlu tutulduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da halka ‘ihkakıhak’ yapmama uyarısında bulundu.

İsrail yerleşimlerini gözlemleyen bir Filistin resmî görevlisi Ghassan Douglas, bütün bir kasabanın boşaltılmasıyla sonuçlanan bu şiddet olayının diğer Filistin yerleşimlerine de sıçradığını ve saldırıda en az 400 İsraillinin yer aldığını öne sürdü.