Antalyaspor'un İsrailli futbolcusu Jehezkel sınır dışı edilecek: İsrailli siyasetçiler tepki gösterdi

Antalyaspor’un İsrailli futbolcusu Sagiv Jehezkel, Trabzonspor maçında attığı golün ardından savaşın başladığı 7 Ekim tarihine gönderme yaparak İsrail’in saldırılarına destek verdi. Mahkeme tarafından tutuksuz yargılanan Jehezkel hakkında daha sonra sınır dışı edilme kararı verildi.

Antalyaspor’un İsrailli futbolcusu Sagiv Jehezkel, Trabzonspor maçında attığı gol sonrasında İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalara göndermede bulunarak bandajına saldırıların başlangıç tarihi olan 7 Ekim, 100. gün ve İsrail bayrağını simgeleyen işaretleri kameraya gösterdi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Spor Şube ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri futbolcu Sagiv Jehezkel'i gözaltına aldı.

Bu olayların ardından kadro dışı kararı aldıklarını belirten Antalyaspor Başkanı Sinan Boztepe, "Fotoğrafı gördüm. Milli değerlerimiz her şeyin üstündedir. Futbolcu bize ne kadar kazandırırsa kazandırsın. Savunmasını alacağız ve büyük olasılıkla kadro dışı bırakacağız. Savunmasının ardından sözleşmesini de feshederek takımla yollarını ayıracağız. Bizim milli değerlerimiz her şeyden daha önemlidir" şeklinde konuştu.

Antalyasporlu futbolcu Sagiv Jehezkel, Süper Lig'de daha önce Gazze'de yaşamını yitiren sivil insanlar için yapılan saygı duruşunu reddetmiş ve Antalyaspor kulübü, Jehezkel’in maç kadrosundan çıkarıldığını açıklamıştı.

“SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTİYORUM”

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Spor Şube ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel'i gözaltına aldı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülen Jehezkel, tercüman aracılığıyla ifade verdi. 

Jehezkel'in ifadesinde, "Ben kimseyi kışkırtmak veya provoke etmek için bir hareket yapmadım. Savaş yanlısı bir insan değilim. Ve sonuçta İsrail askerleri de var Gazze'de esir düşmüş durumda. Ben bu 100 günlük sürecin artık son bulması gerektiğine inanan biriyim. Savaşın bitmesini istiyorum. O yüzden buradaki işareti gösterdim. Politikayla işi olmayan birisiyim. Geldiğimden beri bugüne kadar politikayla alakalı hiçbir şey yapmadım. Geldiğim günden beri de hiçbir zaman kimseye bir saygısızlık yapmadım. Dikkat çekmek istediğim nokta savaşın son bulmasıdır" dediği bildirildi.

İstanbul Başakşehir’in İsrailli futbolcusu Eden Kartsev de sosyal medya platformu X hesabından savaşa göndermede bulunarak “100. gün” paylaşımında bulundu.

Sagiv Jehezkel hakkında daha sonra sınır dışı edilme kararı alınırken Eden Kartsev için şimdilik herhangi bir somut adım atılmadı.

JEHEZKEL’İN SINIR DIŞI EDİLMESİNE İSRAİL'DEN SERT TEPKİ

İsrailli siyasetçiler, Antalyaspor’un İsrailli futbolcusu Sagiv Jehezkel’in Trabzonspor maçında yaptığı hareketin ardından sınır dışı edilme kararına büyük tepki gösterdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, “Türkiye karanlık bir diktatörlüğe dönüşmüştür” dedi.

Katz, açıklamasında, “Türkiye, insan haklarına ve spor değerlerine aykırı hareket eden karanlık bir diktatörlüğe dönüştü. Katil bir terör örgütünün teröristleri tarafından 100 günden fazla tutulan kaçırılan 136 kişiyle dayanışma eyleminden dolayı bir futbolcuyu tutuklayanlar, bir cinayet ve nefret kültürünü temsil ediyor. Uluslararası toplumu ve uluslararası spor kuruluşlarını Türkiye'ye ve sporculara yönelik uyguladığı siyasi şiddet ve tehdit kullanımına karşı harekete geçmeye çağırıyorum. Bugün farklı bir atlet, yarın farklı bir atlet” ifadelerini kullandı.

İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miki Zohar ise “Gece ve sabah boyunca ilgili taraflar İsrailli futbolcu Sagiv Yehezkel konusunda faaliyet gösteriyor. Sorun çözülene ve İsrail'e dönene kadar sorumlu davranmalı ve kendimizi dikkatli bir şekilde ifade etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Nazi” benzetmesinde bulundu.

Ben-Gvir, “Türkiye İsrailli aktörlere ve Nazizm kokan her şeye karşı hareket ediyor. Erdoğan her bakımdan bir Nazi. İsraillileri Türkiye'ye gitmemeye, herhangi bir Türk ürünü almamaya ve onları temin etmemeye çağırıyorum. İsrail devleti ve İsrail vatandaşları Türkiye'ye hoşgörüyle davranmamalıdır. Ezilemeyiz” dedi.

Savaş kabinesi üyesi Gideon Sa’ar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e karşı düşman bir devlet gibi davrandığını vurgulayarak, “İsrail Türkiye'yi, Kuzey Kıbrıs'ın işgali, Kıbrıslı Rumlara yönelik etnik temizlik; Kuzey Suriye'nin işgali ve Kürtlere yönelik etnik temizlik nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı'na şikayet etmeyi düşünmelidir. İsrailliler Türkiye'yi tatil destinasyonları listesinden çıkarmalı ve Türkiye'den mal ithal etmemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise Türkiye’yi “Hamas’ın fiili yönetim kolu” olarak çalışmakla suçladı.

Gallant ayrıca, İsrail'in 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin ardından Türkiye'ye hızlı bir şekilde yardım gönderdiklerini hatırlatarak Jehezkel'in gözaltına alınmasını "ikiyüzlülük ve nankörlük" şeklinde yorumladı.