İsrailli rehine yakınları hükümetin esir takası müzakerelerine başlamasını talep etti

İsrail-HAMAS arasındaki ateşkesin 1 Aralık ile bitmesiyle esir yakınları bulunan İsrailli vatandaşlar, Tel Aviv hükümetine “bir an önce müzakerelere dönülmesi” çağrısında bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre esir yakını bulunan İsrailliler, Savaş Kabinesi ile görüşme taleplerine yanıt vermeyen hükümetin tutumunu “utanç verici” olarak niteleyerek esir takası için bir an önce müzakerelere dönülmesi çağrısında bulundu.

Gazze Şeridi’nde esir yakını bulunan İsraillilerin düzenlediği bir basın toplantısında konuşan Daniel Lifshitz, “Sizleri hemen, ertelemeden, ne pahasına olursa olsun müzakere masasına dönmeye çağırıyoruz. Sizin bize karşı kayıtsızlığınız bir utanç. Bizi temsil etmekle ilgilenmiyorsanız, bunu yapmayı kabul eden uluslararası bir kuruma gideceğiz. Size yalvarmayacağız. Bu akşamdan itibaren Savunma Bakanlığı önünde beklemeye başlayacağız ve hiçbir yere gitmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Lifshitz, hükümetin talepleri yerine getirmemesi durumunda eylemlerin artacağını da sözlerine ekledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ofisinden konuya ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada tarih verilmemesine karşın “esir yakınlarıyla yakın zamanda bir görüşmenin değerlendirildiği” bilgisi yer aldı.

İsrail-HAMAS arasında 24 Kasım’da başlayan ve 1 Aralık’ta biten “insani ara” sürecinde 81 İsrailli, 240 Filistinli esir serbest bırakılmıştı. Aranın bitmesiyle esir yakınları Savaş Kabinesi ile görüşme talebinde bulunmuşlardı.

Tel Aviv makamlarından gelen açıklamalara göre bu takas sonrası Gazze Şeridi’nde 137 esir kaldı.