İsrail Başbakanı Lapid'den nükleer silah iması

İsrail Başbakanı Yair Lapid, katıldığı bir etkinlikte ilk kez ülkenin nükleer silahlarına dair imada bulundu. Lapid'in açıklaması dünya genelinde geniş yankı buldu.

Bennett'ın istifasının ardından göreve gelen İsrail Başbakanı Yair Lapid, ülkenin Atom Enerjisi Komisyo'nunda özel bir etkinliğe katıldı. Etkinlikte konuşan Lapid, İsrail'ın savunma ve saldırı silahlarının yanı sıra nükleer cephaneliğe dair bir imada bulundu. 

İsrail, özellikle nükleer silah cephaneliğine dair açıklama yapmaktan kaçınırken Lapid'ın konuşmasındaki atıf dünya genelinde geniş yer buldu. 

Lapid konuşmasında, "Üzerimizdeki görünmez kubbede yer alan operasyonel alan, savunma kabiliyetleri, saldırı kabiliyetleri ve yabancı medyanın 'diğer kabiliyetler' olarak adlandırdığı kabiliyetler üzerine inşa edilmiştir. Bu diğer kabiliyetler bizi hayatta tutuyor ve biz ve çocuklarımız burada olduğu sürece de hayatta tutacak" ifadelerini kullandı. 

İSRAİL'İN KAÇ NÜKLEER SİLAHI VAR?

İsrail, 1960 yılından bu yana geliştirdiği nükleer silah sayısını açıklamaktan özellikle kaçınıyor. CNN'de yer alan haberde, İsrail'de birkaç yüz nükleer silahın bulunduğu belirtildi. Nükleer silahlara ilişkin hiçbir zaman resmi bir açıklama yapmayan İsrail liderleri, yalnızca belirli durumlarda cephaneliğe dair atıfta bulunuyor. 

İsrail'in sahip olduğu nükleer silahlara ilişkin ilk açıklama 160'ların başında Savunma Bakanı olarak görev yapan Şimon Peres tarafından yapılmıştı. 

Yine geçmişte, eski Başbakan Ehud Olmert, bir Alman televizyonunun İsrail'i Rusya, ABD ve Fransa ile birlikte nükleer sahibi ülkeler arasında saymasının ardından haberi onaylamış hemen ardından da sözlerini geri almıştı. 

Netenyahu ise kabinesine yaptığı bir sunumda İsrail'den 'nükleer güç' olarak söz etmiş fakat açıklamasını 'enerji gücü' olarak düzeltmişti.