İsrail’in yok ettiği Filistin köyünde 3 toplu mezar tespit edildi

Britanyalı bilim insanlarının araştırmaları sonucunda, İsrail’in 1948’de yok ettiği Filistin köyünde 3 toplu mezar tespit edildi. Bin 500 kişilik nüfusa sahip köyde katliam sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısının 200’e çıkabileceği düşünülüyor.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre; 1947’de İsrail’in yok ettiği Filistin köyü Tantura’da Britanyalı bilim insanları bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonucunda bugün tatil köyü olarak kullanılan bölgede 3 toplu mezar bulundu.

Filistinli tarihçiler ve görgü tanıkları, Hayfa yakınlarında bir balıkçı köyü olan Tantura’da, İsrail’e teslim olan köylülerin infaz edildiğini ve Dor Plajı olarak bilinen tesisin otoparkının bulunduğu yere toplu halde gömüldüğünü iddia ediyordu.

Bin 500 kişilik nüfusa sahip olan köyde, infaz edilenlerin sayısının 40 ile 200 arasında değiştiği tahmin ediliyordu.

Konuyla ilgili en kapsamlı çalışmayı Birleşik Krallık merkezli Forensic Architecture isimli ajans yaptı.

Forensic Architecture ajansının araştırması sonucunda bölgede üç toplu mezar alanı tespit edildi.

Britanya hakimiyeti döneminden kalma hava fotoğrafları, arşiv ve harita verileri, ordu kayıtları ve görgü tanıklarından faydalanılarak olası toplu mezar yerlerinin üç boyutlu modellemesi çıkarıldı.

Halen İsrail’de yaşayan Tanturalı aileler adına Filistin insan hakları grubu Adalah, yargıya başvurdu. Bu başvuru, konuyla ilgili İsrail’de yapılan ilk yasal başvuru oldu.

Adalah’ın direktörü Suhan Bishara, “Tantura'da toplu mezar olmadığını iddia etmek biraz zor. Ailelerin bu mezarları ziyaret etme ve yakınlarını onurlu bir şekilde defnetme hakları açık şekilde ihlal edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yaşanan katliamda henüz 17 yaşında olan görgü tanığı Adnan Haj Yajya, verdiği ifadede, İsrail askerlerinin kendisini ve arkadaşını mezar kazmaya zorladığını söyledi.

Yajya ifadesine şu şekilde devam etti: “O günü asla unutmayacağım. Her şey benim için hala çok net. O gün Tanrı'ya olan inancımı kaybettim. Dünya, Tantura'da bize ne olduğunu bilmeli."

1948’de Yahudi güçler tarafından işlenen suçlar, bölgede halen tartışılmaya devam ediliyor. Geçen yıl da İsrail’de konuyla ilgili bir belgesel yayınlanmış, yayınlanan belgesel ülkede büyük bir tartışmaya neden olmuştu.