İki devletli çözümün katili

İsrail Başbakanı Netanyahu’yu koltuğundan etmesi beklenen Naftali Bennett, milliyetçi söylemleri ve Filistinlilere karşı katı tutumlarıyla biliniyor. Aşırı sağ parti Yamina’nın lideri olan başbakan adayı, İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüme karşı olduğunu da dile getiriyor.

Netanyahu yerine başbakanlık koltuğuna oturması beklenen milliyetçi siyasetçi Naftali Bennett’in merkez parti lideri Yair Lapid ile koalisyon kurma kararı İsrail’de büyük yankı uyandırdı.

İsrail Parlamentosu’nda yedi milletvekiline sahip aşırı sağ parti Yamina’nın lideri olan Bennett, aynı zamanda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile de uzun yıllar birlikte çalışmış bir isim. Naftali Bennett, Netanyahu’dan da başbakanlık teklifi almasına rağmen ana muhalefetteki Lapid’in koalisyon teklifini kabul etti. 

Pazar günü yaptığı açıklama ile kararını duyuran Bennett, “Arkadaşım Yair Lapid ile birlikte bir ulusal birlik hükümeti kurmak için elimden gelenin en iyisini yapmak niyetindeyim. Böylece İsrail’i bir çıkmazdan kurtarabilir ve ülkeyi rotasına geri döndürebiliriz” açıklamasını yaptı.

Netanyahu ise sol partiyle koalisyon yapan Bennett’i İsrail’deki sağ kanada ihanet etmekle suçlayarak, koalisyonu "İsrail'in güvenliği için bir tehlike" olarak nitelendirdi

Bennett, sağ kanadın parlamentoda iktidar çoğunluğu oluşturmasının uygun bir yolu olmadığını söyleyerek, “Böyle bir hükümet, ancak bir grup olarak birlikte çalışırsak başarılı olabilir. İmkansız olanla savaşmak yerine neler yapılabileceğine odaklanacağız” dedi.

Naftali Bennett (solda), Yair Lapid (sağda).

 

Bennett, kendini Netanyahu’dan daha sağ görüşlü olarak nitelendiriyor. İsrail’in Yahudi ulus devleti olmasını destekleyen başbakan adayının Filistin Devleti ve Filistinlilere bakışı ise oldukça katı.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME KARŞI

İsrail’in başbakan adayı Bennett, başta TV kanalları olmak üzere birçok platformda ülkesinin Filistinlileri yerlerinden etmesi ve kaldıkları bölgelere saldırmasını şiddetle savundu. İsrail Parlamentosu’ndaki Arap bir siyasetçiyle girdiği tartışmada, “Siz daha ağaçlarda sallanırken burada bir Yahudi devleti vardı” dediği kaydedildi.

Eski bir asker olan Naftali Bennett, Filistin ve İsrail arasındaki problemde iki devletli çözüme karşı olduğunu pek çok kez dile getirdi. “Kalçaya saplanmış bir şarapnele” benzettiği problem için iktidarda olduğu sürece İsrail’in tek karış toprağını bile vermeyeceğini vurguladı. Tek çözümün ise İsrail’in Filistinlilerin bulunduğu toprakları ilhak etmesi olduğunu söyledi.

FİLİSTİNLİ MİLİTANLARA İDAM CEZASI

İsrail’in saldırılarında öldürülen Filistinliler için Hamas’ın suçlu olduğunu belirten Bennett, Filistinli militanlara da daha sert davranılması ve hatta idam edilmesi gerektiğini savunuyor.

Öte yandan Bennett, 2014 yılında New York Times ve İsrail merkezli Haaretz gazetesinin İsrail’in eylemleri nedeniyle özür dilemesi gerektiğine yönelik söylemleriyle dalga geçtiği bir reklamda oynadı.

Bennett'in başbakan adaylığını açıklamasının ardından bir Filistin Kurtuluş Örgütü yetkilisi, olası hükümetin "aşırı sağcı" olacağını ve Netanyahu'nun başkanlık ettiği yönetimlerden farklı olmayacağını söyledi.