İsrail’de Bennett ile Netanyahu’nun yeni hükümet kurmayı değerlendirdiği iddia edildi

İsrail Başbakanı Naftali Bennett’ın koalisyon hükümetinin meclis çoğunluğunu yitirmesinin ardından ana muhalefet lideri Benjamin Netanyahu ile alternatif bir hükümet kurma konusunu değerlendirdiği iddia edildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) siyasi kaynaklara dayandırdığı habere göre, Naftali Bennett, Tel Aviv’deki konutunda siyasi danışmanı Aharon Shaviv ile “parlamento içinde ana muhalefet partisi Likud ile yeni bir hükümet kurulmasını ele aldığı toplantılar” yaptı.

Başbakanlık ofisinin toplantıları doğruladığı belirtilirken, Likud ile alternatif bir hükümet kurulmasının görüşüldüğünü yalanladığı ifade edildi.

Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “(Likud ile alternatif hükümet) Toplantıda gündeme gelmedi. Başbakan, devlet işlerini ve mevcut koalisyon hükümetinin devamını ele aldı” denildi.

Naftali Bennet liderliğindeki koalisyon hükümetinin meclis çoğunluğunu yitirdiği belirtilen haberde; sağ parti Yamina (yedi milletvekili) ve koalisyon içindeki diğer sağ partilerin, Benjamin Netanyahu’nun liderlik ettiği Likud Partisi (30 milletvekili) ile ittifak yapması halinde hükümetin güvenoyu için gerekli 61 milletvekiline ulaşamayacağı dile getirildi.

İsrail’de sekiz partiden oluşan koalisyon hükümeti, 61 milletvekilinin desteğiyle Haziran 2021’de kurulmuş; Başbakan Naftali Bennett’ın liderlik ettiği Yamina Partisinden Milletvekili Idit Silman, “yeterince sağ siyaset izlemediği” gerekçesiyle nisan ayında koalisyondan ayrıldığını duyurmuştu.

Yamina’dan Nir Orbach da geçtiğimiz günlerde koalisyondan desteğini çektiğini belirtmişti.