Araştırma: “Koronavirüse yakalanmak aşıdan daha fazla bağışıklık kazandırıyor”

İsrail’de koronavirüs hakkında yeni bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre, koronavirüse yakalanma, aşı olmaktan daha fazla bağışıklık kazanılmasına yol açıyor.

İsrail’de koronavirüse karşı nüfusun yüzde 72’si Pfizer/BioNTech ile aşılanırken, ülkede aşının güvenliği ve etkinliği hakkında yapılan araştırmalar da devam ediyor.

Son yapılan araştırmalarda, koronavirüse yakalanmanın, Pfizer/BioNTech aşısının delta varyantına karşı sağladığı bağışıklıktan çok daha koruyucu olduğu tespit edildi.

Yapılan araştırma kapsamında, 2 buçuk milyon İsrail vatandaşının koronavirüsle bağlantılı belirti, hastalık ve hastaneye yatış bilgilerinin toplandığı veriler Maccabi Sağlık Hizmetleri tarafından 1 Temmuz ila 14 Ağustos tarihleri arasında incelendi.

32 bin İsrailli'nin verilerinin kıyaslandığı ilk analizde; aşılanmış kişilerin, koronavirüs geçirenlere göre semptomatik koronavirüse yakalanma ihtimalinin 27 kat, hastaneye yatma riskinin ise 8 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

Diğer analizde ise sağlık sistemine kayıtlı 14 bin kişinin verileri değerlendirildi. Bu değerlendirmede, koronavirüs hastalığı teşhisi konmuş ancak hiç aşı olmamaış kişiler ile hastalandıktan sonra İsrail’deki uygulama doğrultusunda yalnızca bir doz Pfizer/BioNTech aşısı olmuş kişilerin verileri karşılaştırıldı. Buna göre, aşılanmamış grubun tek doz aşılanmış gruba kıyasla iki kat daha fazla yeniden hastalanma ihtimali bulunduğu gözlemlendi.