İsrail’de siyasi karışıklık devam ediyor

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin iki hafta önce yapılan seçimlerden sonra parti temsilcileri ile birçok görüşme yaptı. Ancak hükümet kurmak için yeterli milletvekili desteğini alan bir isim olmadı.

23 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından hiçbir parti hükümeti kurmak için gerekli olan 61 milletvekili sayısına ulaşamadı. Bu sebeple İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, yasalar uyarınca koalisyon hükümetini kurmaya en yakın olan ismi belirlemek için dün, meclisteki 13 partinin temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede koalisyon hükümeti kurmak için gerekli olan 61 milletvekili desteğine kimse ulaşamadı.

Başbakan Netanyahu, Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina Partisi lideri Naftali Bennett koalisyon hükümeti için aday gösterilen isimler oldu. 52 milletvekili Netanyahu’ya desteğini açıklarken, 45 vekil ise Ladip’den yana taraf tuttu. 7 milletvekili ise Bennett’in adaylığına destek verdi.

Partiler ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Rivlin, koalisyon hükümeti kurmaya en yakın gördüğü isme hükümet kurma yetkisini verecek. Adayların 61 milletvekili desteğini alamaması, Rivlin’in bu görevi kime vereceğini önemli bir hale getiriyor. Yasalar gereğince, Cumhurbaşkanı isterse en az milletvekili desteğini alan lideri de hükümeti kurmak ile görevlendirme yetkisine sahip bulunuyor.

İki yıl içinde 4. defa erken genel seçime giden İsrail’de, 23 Mart tarihinde seçimler yapılmıştı. Seçim sonuçlarının açıklanması ile birlikte hiçbir partinin, tek başına hükümet kurmak için gerekli milletvekili sayısına ulaşamadığı belli olmuştu.