İsrail'de kuş gribi nedeniyle binlerce göçmen turna öldü

İsrail'in kuzeyindeki kuş gribi salgını nedeniyle binlerce göçmen turnanın öldüğü, çiftliklerde tavukların itlaf edildiği duyuruldu.

İsrail'in kuzeyindeki kuş gribi salgını nedeniyle beş binden fazla göçmen turnanın ölmesi ve çiftliklerde yüz binlerce tavuğun itlaf edilmesinin ardından yetkililer ülkenin popüler doğal koruma alanlarından birini ziyaretçilere yasakladı. 

İsrail otoritelerinden Uri Naveh, kuşların büyük bölümünün su içerisinde ölmüş olmasından dolayı çıkarılmakta zorlandığını açıkladı. 

Kuş gribinin yayılmasının ardından Başbakan Bennett, salgını kontrol altına alma ve insanlara geçmesini önleme çabalarını görüşmek üzere ulusal güvenlik danışmanı ve diğer uzmanlarla bir araya geldi. 

Yapılan acil durum toplantısının ardından Bennett'in ofisi şimdiye kadar insanlara bulaşma vakasına rastlanmadığını bildirdi. 

Öte yandan İsrail basınına yansıyan haberlerde, koruma alanını ziyaret eden çocukların yaralı bir turnaya dokunmuş ve böylece gribin yayılmasına etki etmiş olabileceklerini duyurdu.