İsrail’de Netanyahu’nun karşısındaki cephe koalisyon için anlaştı

İsrail’de 12 yıldır başbakanlık görevinde bulunan Benjamin Netanyahu’nun rakipleri koalisyon hükümetini kurmak için anlaşma sağladı.

Başbakan Netanyahu’nun hükümeti kuramamasının ardından görevi devralan “Gelecek Var” lideri Yair Lapid, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e hükümeti kuracak sayıya ulaştığını söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Rivlin, Lapid ve koalisyonda yer alacak partilerin liderlerine tebriklerini iletti.

Aşırı sağcı Yamina Partisi lider Naftali Bennett ile Yair Lapid liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetinde, sekiz parti bulunacak.

Netanyahu’nun görevden ayrılmasını sağlayacak koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için en geç 14 Haziran’a kadar Meclis'ten güven oyu alınması gerekiyor.

Koalisyon hükümetinin kurulması halinde, yapılan anlaşma doğrultusunda başbakanlık görevini ilk iki yıl Yamina lideri Bennet, daha sonraki iki yılı ise Gelecek Var lideri Lapid yürütecek.

Bennett-Lapid liderliğindeki koalisyon hükümeti belirtilen süre içerisinde Meclis’te güven oyu alırsa, Mart 2009’dan bu yana İsrail’de başbakanlık görevini yürüten Netanyahu dönemi sona erecek.

İsrail’de koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için 61 milletvekili sayısına ulaşmak gerekirken, söz konusu koalisyonda yer almayı kabul eden partilerin toplam milletvekili sayısı 62’ye ulaşmış bulunuyor.

Yamina Partisinde milletvekilliği görevini yürüten Nir Orbach, Lapid ile oluşturulacak koalisyona güven oyu vermeyeceğini duyurmuştu. Orbach ile birlikte koalisyonu kurmakta anlaşan partilerden bir başka milletvekili daha güven oyuna destek vermezse, koalisyon hükümeti için gerekli sayıya ulaşılamıyor.