İsrail’in kaderi Birleşik Arap Listesi’nin elinde

İsrail siyasetinin yeni gerçeğinin sonuçsuz seçimler olduğu, son seçim sonuçlarında bir kez daha ortaya çıktı. 23 Mart’ta dördüncü defa sandık başına giden İsrail’de, diğer seçimlerden farklı olarak ülkenin kaderini Birleşik Arap Listesi belirleyebilir mi?

Son bir yıl içinde üç defa seçimlerin yapıldığı İsrail’de halk 23 Mart’ta dördüncü defa sandık başına gitti. 6 milyon 300 bin kayıtlı seçmenin yüzde 64,65’inin oy kullandığı seçimlere ilişkin İsrail Merkez Seçim Komisyonu açıklamalarda bulundu. Seçim komisyonu, oyların yüzde 100’ünün sayıldığını ve 41 partiden sadece 11’inin yüzde 3,25’lik barajı aştığını bildirdi.

SANDIKTAN KOALİSYON ÇIKTI

Seçimlerin sonucuna göre İsrail’de hükümetin kurulabilmesi için partiler yeterli çoğunluğa ulaşamadı. Kesin sonuçlara göre, Başbakan Benjamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi, 120 sandalyeli meclise (Knesset) 30 milletvekili göndererek seçimi önde tamamladı. Netanyahu’nun rakibi Yair Lapid liderliğindeki Yesh Atid (Gelcek Var) Partisi 17 milletvekili çıkarabildi. Diğer partiler ise birbirine yakın oranlarda milletvekili aldı.

Aryeh Deri liderliğindeki Şas: 9,

Benny Gantz’ın liderliğindeki Mavi-Beyaz: 8

Moshe Gafni liderliğindeki Birleşik Tevrat Partisi: 7,

Naftali Bennett’in partisi Yamina: 7,

Avigdor Liberman’ın partisi İsrail Evimiz: 7,

Merav Michaeli liderliğindeki İşçi Partisi: 7,

Gideon Sa’ar liderliğindeki Yeni Umud: 6,

Nitzan Horowitz liderliğindeki Meretz Partisi: 6,

Ayman Odeh liderliğindeki Ortak Arap Listesi: 6,

Mansur Abbas liderliğindeki Birleşik Arap Listesi (Ra’am): 4 milletvekili çıkardı.

120 sandalyeli mecliste hükümetin kurulabilmesi için 61 milletvekiline ihtiyaç var. Fakat hiçbir parti tek başına hükümeti kurabilecek çoğunluğa erişemedi. Dolayısıyla sandıktan çıkan sonuç koalisyon oldu. Bir önceki seçimlerde de yeterli çoğunluk sağlanamamış ve koalisyon hükümeti kurulmuştu. Fakat kurulan hükümet uzun soluklu olmadı ve düştü. Son seçimlerde koalisyonun çıkması, ittifak ihtimallerinin ve hükümeti kurabilecek kilit isimlerin sorgulanmasına neden oldu.

İSRAİL’DE HÜKÜMETİN KADERİNİ ARAP BİR PARTİ BELİRLEYECEK

Son iki yıl içinde dört kez sandık başına giden İsrail’de seçim sonuçları belli oldu. Seçim akşamı zafer ilan eden Başbakan Netanyahu’nun planları, sandıktan koalisyon çıkması ile bozuldu. Zira Ortak Arap Listesi’nden ayrılarak Birleşik Arap Listesi’ni kuran Mansur Abbas’ın partisinin yüzde 3,5’lik barajı geçmesi tüm planları altüst etti.

Sağ partiler ile hükümet kurmayı planlayan Netanyahu’nun planı, Likud’a destek vermesi beklenen sağ partilerin milletvekili sayısının 59’da kalması ile bozuldu. Netanyahu karşıtı partilerin milletvekili sayısı ise 57'de kaldı. İki durumda da dört milletvekili çıkaran Abbas’ın partisi, hükümeti kurma gücünü elinde tutuyor.

Abbas her iki tarafa da eşit mesafede olduğunu ve müzakerelere açık olduğunu duyurdu. Tartışmalı açıklamarıyla sık sık gündeme gelen Abbas’ın Netanyahu ile çalışma ihtimali kulislerde şimdiden konuşulmaya başlandı. Zira Abbas diğer Arap liderlerin aksine Likud ile çalışmayı reddetmiyor. Abbas, aşırı sağcı ve Netahyahu yanlısı olan Kanal 20 Ağı’na yaptığı açıklamalarda, İsrail Arap Halkı’nın refahı için Siyonist partilerle çalışma fikrine açık olduklarını vurgulamıştı.

MANSUR ABBAS KİMDİR?

Tiber gölüne yakın Magdar şehrinde doğan Abbas, 17 yaşında kendi kasabasında bulunan Barış Cami'nde vaazlar vermeye başladı.  Hebrew Universitesi’nde diş hekimliği bölümündeki eğitimini tamamlamasının ardından Hayfa Üniversitesi'nde siyaset bilimi eğitim aldı. 2007'de Birleşik Arap Listesi'nin Genel Sekreteri olan Abbas, 2010'da İslami Hareket Güney Şubesi Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Zaman zaman yaptığı açıklamalarla eleştirilen Abbas, LGBTQ+’a yönelik bir açıklama yapmış ve diğer Arap liderler tarafından eleştirilmişti. Abbas, LGBTQ+’yı bir dönüş tedavisi olarak nitelemiş ve desteklediğini belirtmişti.