İsrail Savunma Bakanı'nın evinde casusluk şüphesi

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın evinde çalışan bir temizlik görevlisi, İran bağlantılı bir grupla iş birliğinde olduğu ve casusluk yaptığı şüphesiyle tutuklandı.

İsrail Adalet Bakanlığı, Savunma Bakanı Benny Gantz’ın evindeki bir temizlik görevlisinin casusluk şüphesiyle tutuklandığını açıkladı. İran bağlantılı bir hacker grubu ile iş birliği yaptığı belirtilen temizlik görevlisinin Gantz’ın bilgisayarına kötü amaçlı yazılım yerleştirmek istediğinden şüphelenildi.

İsrail merkezli Haaretz gazetesi, Bakan’ın evinde çalışan 37 yaşındaki Omri Goren Gorochovsky’e yöneltilen suçlamaların 31 Ekim’de Black Shadow adlı bir hacker grubuyla Telegram üzerinden iletişime geçtiği ve onlara bilgi akışı sağlamayı teklif ettiği yönünde olduğunu aktardı.

Black Shadow, geçen ay İsrail’deki bir servis sağlayıcısını hedef alan siber saldırının da sorumlusu olarak gösterilmişti.

İddianameye göre Gorochovsky, hacker grubuna güvenilirliğini kanıtlamak için Gantz’ın evindeki telefon, bilgisayar ve tablet gibi bazı eşyaların fotoğrafını gönderdi. Ayrıca gruba, para karşılığında Bakan ile ilgili bilgi sağlayabileceğini söyledi.

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet, evdeki veri koruma protokolü sayesinde herhangi bir veriye erişilemediğini ve dışarı aktarılamadığını açıkladı.

Gorochovsky’nin avukatı ise müvekkilinin ekonomik sıkıntıları nedeniyle para kazanmak istediğini, ancak ulusal güvenliğe zarar verme niyetinde olmadığını bildirdi.