Bennett seçimlerde aday olmayacağını açıkladı

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, yaklaşan seçimlerde aday olmayacağını, ancak koalisyon ortağı Yair Lapid’in geçici hükümetin başına geçmesinin ardından alternatif başbakanlık görevini sürdüreceğini açıkladı.

İsrail hükümeti yaklaşık 3,5 yıl içinde beşinci kez genel seçime giderken, mevcut Başbakan Naftali Bennett, gelecek seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

Yerel medyada paylaşılan haberlere göre Bennett, bu kararı partisindeki siyasilerle ve kendine yakın bazı isimlerle yaptığı görüşmeler neticesinde aldı. İsrail Başbakanı’nın kararını parlamento grubuyla da paylaştığı belirtildi.

Erken seçimlere kadar koalisyon ortağı ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid geçici hükümetin başına geçecek.

Gazetecilere demeç veren Bennett, “Arkamda, gelişen, güçlü ve güvenli bir ülke bırakıyorum. Bu yıl çok farklı görüşlere sahip insanların birlikte çalışabileceğini kanıtladık” ifadelerini kullandı. Ayrıca geçici hükümette alternatif başbakanlık görevini sürdüreceğini belirtti.

Eski Başbakan Benjamin Netanyahu, erken seçim kararının alınmasıyla birlikte geri dönüş sinyalleri vermeye başladı. Bir önceki seçimlerin ardından muhalefet lideri olarak görevine devam eden Netanyahu, Bennett hükümetini İsrail tarihinin en kötü hükümeti olarak adlandırmıştı.