İsrail’de bir devir kapandı! Bundan sonra ne olacak?

İsrail’de 12 yıldır devam eden ‘Netanyahu devri’ sona erdi. Yeni koalisyon hükümetinin kurulmasıyla birlikte, Netanyahu koltuğuna veda etti. Peki, bundan sonra İsrail siyasetini ne bekliyor?

İsrail’de muhalif partilerin kurduğu koalisyon hükümetinin Mecliste güven oyu almasının ardından, 12 yıllık Benjamin Netanyahu dönemi resmen sona erdi. Netanyahu’nun koltuğuna, Yamina lideri Naftali Bennett geldi.

AFP haber ajansı, binlerce İsraillinin Netanyahu'nun kaybetmesi sonrası Tel Aviv sokaklarına döküldüğünü yazdı. Göstericiler ellerinde İsrail bayrakları ile "Güle güle Bibi" yazılı pankartlar taşıyarak Netanyahu’nun gidişini kutladı. Hükümetin Filistin’e yönelik saldırı eylemlerini, kutlayan İsrailliler, Netanyahu'nun gidişini köpükler eşliğinde büyük bir coşkuyla kutladı. 

Ancak şüphesiz ki Netanyahu, İsrail'in üzerinde silinmez bir iz bıraktı. CNN International’a göre, Netanyahu makamından ayrılıyor olsa da, etkisi ülkede uzun süre daha devam edecek. Ayrıca Netanyahu’nun arkasında artık daha zengin, daha bölünmüş bir İsrail ve durmuş bir barış süreci bıraktığına yönelik görüşlerde var.

BARIŞ SÜRECİ DEVAM EDECEK Mİ?

Öte yandan uluslarası basında yeni hükümeti değerlendiren uzmanlara göre, İsrail’deki yeni koalisyon hükümeti, Netanyahu'nun yerine geçme arzusuyla birleşiyor. Ülkedeki çatışmaları çözmek için ileriye dönük herhangi bir politika üzerinde anlaşmaya varması pek olası görünmüyor.

Yani yeni hükümetin de İsrail'in bölgesel politikasında köklü bir değişiklik yapması beklenmiyor. 

NETANYAHU GERİ DÖNEBİLİR Mİ?

Bununla birlikte yine CNN International’da yer alan bir habere göre, yeni hükümetin başarısız olması halinde Netanyahu için kapanan kapılar yeniden aralanabilir.

Ancak İsrail siyaseti üzerinde büyük bir etkiye sahip olan Netanyahu’nun devam etmekte olan yolsuzluk davası, bu ihtimalin güçlü kılınmasını engeller nitelikte.

NAFTALİ BENNETT KİMDİR?

Netanyahu'nun ardından İsrail'in başbakanlık koltuğuna oturan yeni isim, 49 yaşındaki milliyetçi dindar çizgideki Naftali Bennett oldu. Filistin karşıtı aşırı sağcı görüşleri ile tanınan Bennett'in 2 yıl boyunca, ülkeyi yönetmesi bekleniyor. 

Ülkenin en genç ikinci başbakanı olacak olan Bennett, geçmişteki Netanyahu hükümetlerinde Ekonomi ve Milli Eğitim bakanlıkları da dahil birçok pozisyonda yer aldı.

Ayrıca Batı Şeria'nın "işgal altında olmadığını ve Filistin diye bir devlet bulunmadığını" savunan Bennett, 2018 yılında Yahudi Evi partisinin adını Yamina olarak değiştirmiş ve Netanyahu liderliğindeki koalisyonda yer almıştı.