İsrail Doğu Akdeniz’de neyin peşinde?

Doğu Akdeniz'de ve Ege'de Türkiye'ye karşı provokatif faaliyetlerde bulunan Yunanistan, en kritik öneme sahip olan askeri zırhlı araç şirketi ELVO’nun %79’unu İsraile sattı. Bölgede herhangi bir çatışma çıkarsa Yunanistan’ın kaybedeceğini söyleyen İsrail, herhangi bir durumda Yunanistan’ın yanında yer alacağını duyurdu. Detaylar haberimizde…

Doğu Akdeniz’de ve Ege’de Türkiye’ye karşı hamleler yapmaya çalışan Yunanistan, en önemli stratejik kuruluşu olan Askeri Araç Sanayi (ELVO) İsrail menşei Plasan kooperatifine sattığını duyurdu. Askeri kurumlarını tek tek elden çıkarmaya devam eden Yunanistan’ın durumunu değerlendiren uzmanlar, bir ülkenin askeri kuruluşunu satması demek ekonomik olarak ne kadar zayıf durumda olduğunun göstergesidir şeklinde yorumladı.

110

Merkezi Selanik’te Sindos Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve Yunanistan’ın en büyüklerinden olan Askeri Araç Sanayii (ELVO), yapılan açık arttırma sonucunda İsrail’in Plasan kooperatifine satıldı. Satışın haftaya resmileşmesi beklenirken, özelleştirme sonrası, şirketin %21’inin kamuda kalacağı bildirildi.

210

YUNANİSTAN DEVLETİ ÖZEL BİR ŞİRKETE DÖNÜŞÜYOR!

İsrailli kooperatif, şirket için 95-135 milyon euro arası bir yatırım planı sunarken, yatırımın 5 yıllık zaman zarfında gerçekleşeceği ifade edildi. Yunan devletinin bu yatırımın vergi ve sigorta gelirlerinden 25 milyon euro elde edeceği belirtildi. İsrailli yatırımcıların, Atina yönetimine aşamalı olarak 600 kişilik istihdam sözü verdiği ifade edildi.

İsrail medyasından Jerusalem Post, Doğu Akdeniz'de haklarını koruyan Türkiye'nin faaliyetlerini kaleme alan bir makale kaleme aldı. Makalede, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bölgedeki faaliyetleri sonucunda panikleyen Yunanistan'ın Türkiye karşısında şansı olmadığını ifade etti. Jerusalem Post, artan gerilime ilişkin yayınladığı haberde, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında olası bir çatışmada Türkiye'nin kazanacağını belirtti. 

410