Netanyahu'nun göreve getirdiği aşırı sağcı Arye Deri görevden alındı

İsrail’de Başbakan Benjamin Netanyahu, aşırı sağcı İçişleri Bakanı Arye Deri’yi görevden aldı.

Kabineye İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı görevlerini yürütmesi için getirilen Arye Deri, İsrail Yüksek Mahkemesi’nin hakkında verdiği karar sonrası görevden alındı.

Şas Partisi lideri Deri’nin vergi usulsüzlüğünden geçen sene hüküm giymiş olması sebebiyle Yüksek Mahkeme, hakkında “Bakanlık yapamaz” kararı verdi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, gerçekleştirilen ilk kabine toplantısında bu karara uyarak Deri’yi görevden aldığını açıkladı.

Toplantıda, Deri’ye “Üzülerek seni bakanlık görevinden almak zorundayım” diyerek hitap eden Başbakan; bilgi, deneyim ve sorumluluk bilinci yüzünden göreve getirdiğini söylediği Deri’nin İsrail’e hizmet etmesi için hukukî bir yol bulacağını açıkladı.

Mahkemenin “aşırı derecede mantıksız” olarak değerlendirdiği bu karar sonrası Deri’nin Bakan olarak görev yapamayacağına hükmetmesi üzerine, Netanyahu mahkemeyi “halkın iradesini çiğnemek” ile suçladı.

Al Jazeera özel raportörü Imran Khan, Netanyahu’nun Deri’nin görevde kalması için Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini kısıtlayacak bir dizi reformlar yapmaya çalıştığını aktardı. İsrail’de protestolar da bu reform kararları üzerine başlamıştı.