İsrail ve Ürdün arasındaki ilişkiler normalleşiyor

İsrail Başbakanı Bennett, geçen hafta gizli bir şekilde Ürdün’ü ziyaret ederek, Kral II. Abdullah ile görüştü. Görüşmede Ürdün’e su satılması konusunda anlaşmaya varılırken, yıllardır gergin olan ilişkilerin Bennett dönemi ile gelişeceği sinyali verildi.

Netanyahu döneminde Ürdün ve İsrail arasında gergin olan ilişkiler, İsrail’in yeni Başbakanı Naftali Bennett ile yeniden geliştirilmeye başladı.

İsrail medyasında perşembe günü yer alanda bir haberde, İsrail Başbakanı Bennett’ın Ürün’e gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği ve Kral II. Abdullah ile Amman’daki sarayda görüştüğü bildirildi.

Ürdün ve İsrail arasında beş yıldan fazla bir süredir yapılan ilk üst düzey görüşmede, su ticareti ve Batı Şeria’ya ihracatın konuşulduğu belirtildi.

İSRAİL’DEN ÜRDÜN’E SU SATIŞI ONAYLANDI

İsrail ve Ürdün arasındaki su kaynakları iş birliği, 1994’te yapılan barış anlaşmasından bu yana temel konulardan biri haline geldi. Ancak Netanyahu döneminde gerilen ilişkiler nedeniyle bu konu tekrar gündeme gelmedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve mevkidaşı Ayman Safadi, Ürdün sınırında yapılan görüşmede İsrail'in komşusuna 50 milyon metreküp su satmasına onay verdi.

İsrailli bir yetkili, bu yıl için (Mayıs 2021 ile Mayıs 2022 arasında ölçülen) su arzının fiilen ikiye katlanacağını ve Ürdün'e yaklaşık 50 milyon metreküp su verildiğini söyledi. Ürdünlü bir yetkili ise İsrail'in 1994 barış anlaşması kapsamında Krallık’a yılda 30 milyon metreküp su verdiğini söyledi.

Her iki hükümetten yapılan açıklamalar da satışı doğrularken, işlemin nihai detaylarının önümüzdeki günlerde belli olacağı ifade edildi.

EcoPeace Middle East'in İsrail Direktörü Gidon Bromberg, iki ülke arasındaki su satışını "şimdiye kadar satılan en büyük miktar" olarak nitelendirdi.

Uzmanlar, dünyanın en fazla su sıkıntısı çeken ülkelerinden biri olan Ürdün’ün tarihinin en şiddetli kuraklıklarından biriyle boğuştuğu konusunda uyarıda bulundu.

BATI ŞERİA’YA TİCARET

Ürdün'ün 1967'den beri İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria'ya potansiyel ihracatının yılda yaklaşık 160 milyon dolardan 700 milyon dolara çıkartılacağı belirtildi.

İki ülkenin dışişleri bakanlarından da ortaklık kurulmasına dair olumlu ifadeler kullanılarak normalleşmeye dair önemli sinyaller verildi.

İsrail merkezli Haaretz, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Bennett ile görüşmesinin ardından Kral Abdullah ile görüştüğünü aktardı.

İsrail ve Ürdün 1994'te barış yapılmasının ardından güvenlik ilişkilerini sürdürdü. Ancak son yıllarda El Aksa Camii yerleşkesindeki Filistin gerilimi ve İsrail'in savaştan kazanılan topraklardaki Yahudi yerleşimlerini genişletmesi nedeniyle ilişkiler yeniden gerildi.