Suudi Arabistan ziyareti öncesi Umman'dan kritik İsrail açıklaması

Umman Dışişleri Bakanı Bedr el Busaidi, ülkesinin İsrail ile ilişkilerini normalleştiren Körfez ülkelerinden biri olmayacağını söyledi.

Umman Dışişleri Bakanı Bedr el Busaidi, Eş-Şarkul Avsat Gazetesi’ne İsrail ve İran ile ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Busaidi, İsrail ile ilişkilerinin normalleşip normalleşmeyeceği yönündeki soruya yanıt verdi.

Busaidi, “İsrail ile normalleşen üçüncü Körfez ülkesi olmamız söz konusu değil. Biz Filistin halkının meşru haklarından yanayız ve devletlerin egemenliklerinin bir getirisi olarak aldıkları kararlara saygı duyduğumuz gibi onların da bizim aldığımız kararlara saygı duymasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Umman Sultanı Heysem bin Tarık’ın Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyarete değinen Busaidi, iki ülke arasında birçok alanda anlaşmalar imzalanmasının beklendiğini dile getirdi.

ABD’de Joe Biden ve İran’da İbrahim Reisi’nin göreve gelmesi ile birlikte bölgede yeni bir dönemin başlayabileceğini söyleyen Busaidi, “Eğer karşılıklı olarak siyasi irade ve kanaat oluşursa diyalog ve uzmanlaşmayla tüm tutumlar değişebilir. Biz, bu iradenin bölgesel barış ve istikrar lehine gelişmekte olduğunu hissediyoruz” dedi.

Busaidi, Umman’ın, İran ile bölgesel diyalog çalışmalarına öncülük etmediğini belirtirken, “Bölgesel diyalog bölge ülkelerinin hepsi arasında olmalı. Biz bunu destekliyoruz ve teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.