İsrail Başbakanı Lapid, Türkiye ilişkilerine dair açıklama yaptı

Türkiye - İsrail ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin karşılıklı adımlar sürerken başbakan Lapid, havacılık anlaşmasının onaylandığını duyurdu.

Türkiye - İsrail ilişkileri ağustos ayının ilk günlerinden bu yana süren karşılıklı diyalog ile normalleşme sürecini geliştirmeye devam ediyor. 

Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi kapsamında Türkiye ile havacılık anlaşmasını onayladıklarını duyuran Başbakan Yair Lapid, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 

İsrail Başbakanı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hükümet olarak Türkiye ile İsrail arasında havacılık bağlantıları kurulmasına yönelik bir anlaşmayı onayladık" ifadelerini kullandı.

Lapid anlaşma kapsamında, artık İsrail’e ait hava yollarının İstanbul’a ve Türkiye'nin diğer noktalarına iniş ve kalkış yapabileceğini duyurdu. 

Açıklamasında elçiliklere de değinen Lapid, "Bu anlaşma her şeyden önce İsrailli yolculara ve İsrail havacılığına fayda sağlayacak. Ayrıca bu, bölgede istikrar ve refah için önemli bir stratejik hamledir ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır. Bir sonraki adım, büyükelçilerin atanmasıdır" dedi. 

İki ülke arasında, normalleşme adımları kapsamında, 17 Ağustos'ta diplomatik ilişkilerin yeniden karşılıklı olarak en üst düzeye çıkarılması ve karşılıklı büyükelçi atanması kararlaştırılmıştı.