İsrail, Türkiye'ye F35’lerin Satışını Engelledi

Geçtiğimiz gün, Kudüslü haber ajanslarının girmiş olduğu haberlerde, İsrail’in Türkiye’nin F35 programından çıkarılması için perde arkasından lobicilik faaliyetlerinde bulunduğuna yer verildi. Yapılan açıklamalar Türkiye gündeminde büyük yankı uyandırdı.

Kanal 12’nin 1 Ağustos tarihinde yayınlamış olduğu haberde, İsrail’in bölgedeki askeri hava üstünlüğünü sağlamak için sahne arkasından ABD’ye baskı uygulayarak Türkiye’ye F35 satışının engellenmesi yönünde çalıştığını belirtti.  Son iki yılda ABD’nin İsrail’e 16 adet F35 savaş jetinin teslimatını gerçekleştirmiş olmasını göz önüne alırsak, bölgede tek F35 savaş jetlerine sahip olan ve bu sayede askeri hava üstünlüğünü elinde bulunduran İsrail’in F35 satışının engellenmesi yönündeki lobicilik faaliyetlerindeki amaç net bir şekilde anlaşılmaktadır.  
 
Yayınlanan haberde Türkiye’nin S-400 hava savunma sitemi almasına dikkat çekilerek, "İsrail, (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın Rusya’dan füze savunma sistemlerini satın almasını fırsat bildi ve Washington’a gelişmiş uçakların Türkiye’ye satışını iptal etmek için baskı yaptı." ifadelerine yer verildi.  

Mürted Hava Üssü, 12 Haziran 2019.
 
Bilindiği üzere hava savunmasını güçlendirmek adına batılı müttefikleriyle hava savunma sistemi satışı noktasında birtakım girişimlerde bulunan Türkiye’nin olumsuz yönde neticelenen girişimleri Rus yapımı S-400 hava savunma sistemine yönelmesine sebebiyet vermişti. Bu bağlamda S-400 satışı için anlaşama imzalayan taraflar uluslararası mecradan özellikle batı kanadından birtakım tepkilerle karşı karşıya gelmişti. Fakat tarafların kararlı duruşları sistemlerin teslimatıyla sonuçlandı. Bu minvalde Türkiye’nin S-400’e sahip olması F35 programından çıkarılmasına neden oldu. ABD Türkiye'nin F35 programından çıkarılmasındaki gerekçeyi şu şekilde dile getirmişti; bir ülke S-400 hava savunma sistemine ve F35 savaş jetine birlikte sahip olamaz.  
 
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Amerikan savaş jeti programının güvenliğine dair endişe duyulduğunu ve “F35’in gelişmiş yetenekleri hakkında bilgi edinmek için kullanılacak bir Rus istihbarat toplama platformu ile bir arada bulunamaz” denildi.  
 
F-35 savaş jetlerinden 1,4 milyar değerinde toplam 100 adet sipariş eden Türkiye alınan kararın gerekçelerinin gerçeği yansıtmadığını ve yıllardır süren müttefikliğe zarar verdiğini dile getirerek alınan karardan geri dönülmesini talep etmişti. Fakat ABD tarafından herhangi bir açıklama gelmezken CAATSA kapsamında Türkiye herhangi bir ambargo-yaptırımda uygulanmadı. 
 
İsrail bölgedeki en büyük rakibi olan Türkiye’yi bölgedeki askeri etkinliğini kırmak ve nüfus alanını kısmak için lobicilik faaliyetlerinde bulunmuştur. Bu bağlamda Türkiye’nin F35 alarak askeri hava gücünü artırması İsrail için bölgede büyük bir tehdit unsuru oluşmuştur ve bu minvalde İsrail Türkiye’nin programdan atılması için her avantajı değerlendirmiş ve S-400 konusunda da geri durmamıştır. Hali hazırda İsrail hava kuvvetlerinin kullanımında 16 adet F35 savaş jetinin olduğu ve İsrail'in F35 askeri operasyonda kullanan ilk ülke olduğu bilinmektedir. ABD’den sonra F35 kullanıma alan ikinci ülke olan İsrail’e 2024 yılına kadar 50 adet F35’in daha teslimatının gerçekleştirileceği bilinmekte. 

TFX Savaş Jeti.
 
Türkiye son 10 yıldır milli ve yerli projelere yönelik ciddi destekler sağlamaktadır. Hem devlet kanadından hem de özel sektör tarafından birtakım projeler başlatılmış durumda özellikle TFX savaş jeti projesi Türkiye’nin en önemli projelerinden bir tanesi olarak gösterilmekte. İngiltere ile ortak üretim üzerine mutabakata varılan proje Türkiye’nin savaş jetleri tedariki noktasından büyük oranda dışa bağımlılığını azaltacaktır. Türkiye’nin F35 programından çıkarılması TFX projesine hız kazandıracaktır, 2020’de göklerde olması planlanan jetin 2023’te Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimatı gerçekleştirilecekti ve ilk teslimatları 2023’ten önce gerçekleşmesi ihtimal dahilindedir.