İsrail Başsavcılığı yargılama sürecine ilişkin kararını açıkladı

İsrail genel seçimleri yaklaşırken, ülke başsavcılığı Netanyahu’nun yargılanma sürecine ilişkin kararını açıkladı. Başsavcılığın kararına göre, hakkında 3 ayrı dava dosyası bulunan Netanyahu’nun yargılanmasına 17 Mart’ta başlanacak. Peki yargılanma tarihi neden seçimlerden sonraya bırakıldı? Netanyahu’ya ikinci bir şans mı verildi? Yargılanmadan kaçmak için Netanyahu’nun önündeki seçenekler neler?

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelbli, Başbakan Benyamin Netanyahu hakkındaki 78 sayfalık iddianameyi Kudüs Bölge Mahkemesi’ne sundu. Böylelikle, yolsuzlukla suçlanan Netanyahu’nun yargılanma süreci resmen başladı. İsrail Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 17 Mart'ta işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Kudüs Bölge Mahkemesi'nde, Netanyahu hakkındaki davanın görülmesine başlanacağı belirtildi.

2016 yılında polisin, Netanyahu hakkındaki iddialarla ilgili soruşturma sürecini başlatması İsrail siyasetinde ilk defa görevdeki bir başkanın yargı önüne çıkarılmasının yolunu açmıştı. Yirmi beş yıldan fazla aktif siyasetçi olan ve İsrail’de Siyonist-sağ ideolojisinin bayrağını taşıyan Netanyahu’nun siyasi kariyeri bir dönüm noktası ile karşı karşıya. Yargılanması yönündeki kararlarla siyasi kariyeri tehlikeye giren Netanyahu, hakkında açılan beş soruşturma dosyasından üçü nedeniyle mahkeme karşısına çıkacak. Netanyahu, rüşvet, görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanacak.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkındaki 3 ayrı yolsuzluk davasına ilişkin duruşmanın gelecek ay yani ülkede 2 Mart’ta yapılacak erken seçimlerden iki hafta sonra yapılması kararı alındı. 3’üncü defa tekrar edecek seçimlerden 2 hafta sonra gerçekleştirilecek duruşmaya Netanyahu’nun katılıp katılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, 21 Kasım 2019'da, hakkındaki 3 ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle Başbakan Netanyahu aleyhinde dava açma kararı aldı. Yasalar gereği Mandelblit, Netanyahu hakkında dava açılmasına izin verilmesi için 2 Aralık 2019'da meclise başvurdu. Mandelblit’in bu girişiminin ardından Netanyahu, 1 Ocak'ta meclise dokunulmazlık talebinde bulundu fakat hükmet kurulamadığı için dokunulmazlık başvurusu değerlendirilemiyordu. Netanyahu’nun rakibi olan Mavi-Beyaz İttifak’ının başkanı Benny Gantz’ten dokunulmazlık talebinin değerlendirilmesi için atak gelince Likud partisinin lideri dokunulmazlık başvurusunu geri çekti ve 2 Mart seçimlerine odaklandı.

Mavi-Beyaz İttifakı'nın Lideri Benny Gantz

 

 YARGILAMADAN KAÇMANIN YOLU DOKUNULMAZLIKTAN GEÇİYOR

Yargılama sürecinde Netanyahu suçlu bulunursa 10 yıla varan hapis cezasına çarptırılacak. Netanyahu siyasi kariyerini bitirecek bu tür bir sonuçla karşı karşıya kalmamak için yargılamalardan kaçmak adına manevralar yaptı. Hâkim karşısına çıkmamak için Netanyahu’nun önünde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan birisi meclise dokunulmazlık talebiyle başvurmak. Fakat İsrail’de yapılan iki seçim sonucunda hükümetin kurulamamasından dolayı dokunulmazlık talebinin sonuca bağlanacağı İçişleri Komisyonu oluşturulamıyor. Bu durumda da Netanyahu’nun baş vurabileceği tek bir seçenek mevcut. O da 2 Mart 2020’de yapılacak seçimlerde çoğunluğu elde ederek dokunulmazlık talebini onaylamak.

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Netanyahu’nun önderliğindeki Likud partisinin 2020’de yapılacak olan seçimlerde çoğunluğu elde edebileceği ön görülmüyor. Nitekim 9 Nisan 2019’da yapılan seçimlerde Likud 120 sandalyelik İsrail parlamentosu Knesset’te 35 sandalye alırken 17 Eylül 2019’da yapılan seçimlerde de 32 sandalye alabilmişti. Dolayısıyla Netanyahu’nun yargılama yolunu kapatmaya yönelik tüm umutları suya düşmüş oluyor. Zira Netanyahu, son iki seçimlerde çoğunluğu sağlayamadı aksine koalisyon hükümetini de kurmayı başaramadı. Bu durum, Netanyahu’nun seçimlerde koalisyon kurabilecek çoğunluğu elde ederek dokunulmazlığa erişme ihtimalini de zayıflatıyor.

YARGILAMA SÜRECİ NEDEN 17 MART’TA BAŞLAYACAK?

Netanyahu’nun yargılanması 2 Mart’ta yapılacak olan seçimlerden sonraya bırakıldı. Böylelikle seçimlere hazırlanan Netanyahu’nun üzerinden yargı baskısı kaldırılarak, seçimlere gölge düşürülmesinin önüne geçilmiş oldu. Diğer taraftan resmen Netanyahu’ya ikinci bir şans verilmiş oldu. Eğer ki 2 Mart seçimlerinden Netanyahu zaferle çıkarsa yapacağı ilk iş, meclise dokunulmazlık başvurusunda bulunmak olacak. Bu durum yaşanırsa Netanyahu yargılanma sürecinden kurtulmuş olacak. Dolayısıyla İsrail Başsavcılığı’nın bu girişimi adaletin üzerine gölge düşmesine neden oldu.