Yoav Gallant: “İsrail ordusu Gazze kentinin merkezine girdi”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ordusunun Gazze kentinin merkezine girdiğini söyledi. 

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ordusunun Gazze’nin kalbinde operasyon gerçekleştirdiğini belirtti.

Gallant, çatışmalarda Hamas’ın ellerindeki 240’tan fazla rehineyi serbest bırakmadan önce herhangi bir insani duraklamanın olmayacağını ileri sürdü.

İsrail Savunma Bakanı, televizyonda yayınlanan bir basın açıklamasında, İsrail ordusu kuvvetlerinin Gazze Şehri’nin “kalbinde” konuşlandığını öne sürdü.

Gallant, “İsrail ordusu Gazze’deki Hamas kalelerine her yönden mükemmel bir koordinasyon içinde saldırdı ve Gazze Şehri çevresindeki kuşatmayı sıkılaştırıyorlar. Zafere ulaşana dek ve rehineler evlerine dönene kadar buna devam edeceğiz” dedi.

Gallant, Hamas lideri Yahya Sinvar’ın “sığınağında kapana kısıldığını ve çevresiyle irtibatının olmadığını” belirterek, “Bugün binlerce Gazzelinin, (sözde) insani yardım koridorunda güneye doğru ilerlediğini gördük. Tüm Gazze Şehri sakinlerini güneydeki daha güvenli bölgelere gitmeye çağırıyorum. Böylece zarar görmezsiniz. Hamas’ı yok edeceğiz, sivillere zarar vermek gibi bir niyetimiz yok” ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı, insani araçlar için artan uluslararası taleplerle ilgili olarak, “İnsani aralar, bana göre, her şeyden önce Hamas tarafından tutulan esirlerin geri dönmesi anlamına geliyor. Rehineler geri dönmeden insani aralar olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Gallant, kendisine İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ne saldırma niyetinde olup olmadığı sorulduğunda, ordunun ne yapacağı hakkında gerçekleşmeden önce konuşmayacağını dile getirdi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise “Eğer Hizbullah savaşa dahil olmayı seçerse bu büyük bir hata olur. Rehinelerimiz serbest kalmadan bir ateşkes olmayacak ve yakıt ikmali saklanmayacak. Gazze şehri kuşatıldı. Operasyonlarımızı kentin içinde sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.