İsrail: “Filistin yönetimiyle güvenlik alanında iş birliği yapabiliriz”

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistin yönetimiyle siyasi açılımlar yapmayacaklarını belirtirken, güvenlik alanında ise iş birliğinin iki ülke için önemli olduğunu ifade etti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi nedeniyle İsrail Meclisinde Benjamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisinin sunduğu gensoru önergesinin değerlendirildiği oturumda açıklamalarda bulundu.

Gantz, “Öyle yada böyle Filistin yönetimi, komşumuz olarak tanınan meşru bir yönetimdir. Derin ve zor ayrılıklara rağmen tüm İsrail hükümetlerinin, Filistin yönetimiyle koordinasyonu ve iş birliği olmuştur. Operasyonları perde arkasından yürütenlerin aksine ben Ramallah ve Roş Haayin’de aleni bir şekilde yürütmeyi seçtim” ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı, Filistin yönetimiyle iş birliği ve koordinasyon ile Filistin ekonomisinin güçlendirilmesi ve bunun karşılığında bazı talepler konusunda görüşmeler yaptığını belirtti.

Ayrıca Bakan, “Filistin yönetimi, bizimle ilişkileri geliştirmek için teröre karşı savaşını artırması gerektiğini ve teröristlerin ailelerine (yaşamını yitiren ve tutuklu Filistinlilerin ailelerine) ödenen ödenekleri durdurması gerektiğini biliyor. Aynı zamanda bize karşı uluslararası operasyonlarını durdurması gerekiyor” dedi.

Filistinlilerle ilişkileri konusuna değinen Gantz, “Dünya, Filistinlileri umursamasa dahi bizim onlarla ilişkilerimiz ülkemiz, güvenliğimiz ve çocuklarımızın geleceği için önemli” şeklinde konuştu.

Hükümetin Filistin yönetimiyle siyasi açılımlar yapmayacağını söyleyen Gantz; ‘İsrail’in güvenliği ve uluslararası gücünü koruyan, Siyonist vizyonun devamını sağlayan bir siyasi ufka izin verecek’ ilişkileri devam ettirmek gerektiğini ileri sürdü.

İsrail Savunma Bakanı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ağustos 2021’de Ramallah’ta bir araya gelmişti. Ayrıca iki isim Aralık 2021’de Tel Aviv yakınlarındaki Roş Haayin kentinde görüşme gerçekleştirmişti.