İsrail ordusunda intihar vakaları artıyor

İsrail ordusunda 2022’nin başından bu yana 11 asker intihar etti. Yetkililer, vakaların artmasından dolayı acil toplantı düzenledi.

İsrail’de asker intiharlarının sayısı giderek artıyor. 2022’nin başından bu yana 11 askerin intihar ettiği tespit edilince, yetkililer acil toplantı düzenlemeye karar verdi.

Ordunun İşgücü Departmanı Başkanı Yaniv Aşur, Psikoterapi Departmanı ile görüşerek intiharların en aza indirilmesi için gerekenin yapılmasını istedi.

İsrailli televizyon kanalı Kan 11’de yayınlanan bir haberde, askerlerin aileleriyle yapılan görüşmelere yer verildi. Aileler, ordu yetkililerine sert eleştiriler yönelterek intiharlardan onları sorumlu tuttu.

İntihar eden askerlerin depresyon belirtileri gösterdiği ve psikologla görüşmek için sıra beklediği belirtildi. Ancak bekleme sürelerinin çok uzun olması sebebiyle askerlerin intihar ettiği ileri sürüldü.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, İsrail ordusunda yılda ortalama 30 asker intihar ediyor. Ordu yetkilileri, intiharların önüne geçmek için 2006 yılında psikiyatri birimini genişletti ve depresyona giren askerlere izin verilmesi sağlandı. Ayrıca askerlerin görev dışında taşımasına izin verilerin silahların sayısı sınırlandırıldı.

Düzenlemelerin ardından intihar vakalarında düşüş görüldü. Ancak bu sene itibariyle vakaların yeniden arttığı tespit edildi. Ordu komutanlığı, intihar artışlarındaki nedenleri araştırıyor.