İsrail 3 bin yerleşim için onay verdi

ABD yönetimi geçtiğimiz günlerde İsrail yerleşimleri hakkında kınama mesajı yayınlamıştı. Bunun ardından İsrail komitesi işgal altındaki Batı Şeria’da yaklaşık 3 bin yeni yerleşim yerine daha onay verdiğini açıkladı.

Yerleşim gözlemcisi Peace Now tarafından yapılan açıklamada, yerleşim planı ile ilgili detayların henüz açıklanmadığı belirtildi.

Plan, Biden yönetimindeki bugüne kadar en büyük yerleşim projesi olacak. Trump döneminde ise İsrail’in yerleşim planları ABD için sorun olmuyordu.

Söz konusu planın, ABD ve Avrupa’nın, İsrail ile ilişkilerinde sorunları artırması bekleniyor. Ayrıca planın; Filistinlileri, aşırı milliyetçileri ve merkezcileri kızdıracağı öngörülüyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim evleri inşa etme planlarından derin endişe duyduklarını dile getirmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Washington’da gazetecilere verdiği demeçte, “Gerginliği düşürme ve sükuneti sağlama çabalarıyla tamamen tutarsız olan ve iki devletli çözüm umutlarını zedeleyen yerleşimlerin genişletilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.