İsrail neden Halep'i bombaladı?

Basına sızan uydu görüntüleri, işgal devleti İsrail savaş uçaklarının, geçen cuma günü şafak vakti Suriye'nin kuzeyindeki Halep şehrinin eteklerinde bir füze üretim fabrikasını hedef aldığını ortaya çıkardı.

Suriye'de Şam rejimi hedeflerine belirli aralıklarla bombalayan Siyonist İsrail'in, son saldırısının nedeni belli oldu.

Uydu görüntüleri, işgal devleti İsrail savaş uçaklarının, geçen cuma günü şafak vakti Suriye'nin kuzeyindeki Halep şehrinin eteklerinde bir füze üretim fabrikasını hedef aldığını ortaya çıkardı.

Esed rejiminin resmi haber ajansı SANA, adı açıklanmayan bir askeri kaynağın, "hava savunma sistemimiz saldırıya tepki verdiğini ve düşman füzelerinin çoğunu düşürdüğünü" söyledi.

İsrail makamları saldırıyla ilgili açıklama yapmazken; olayı araştıran özel bir İsrailli şirket ise, saldırıların Halep eteklerinde füze üreten bir fabrikayı hedef aldığını belirtti. İsrail'in Suriye'ye yönelik saldırılarını uydu görüntülerine dayanarak analiz etmeye çalışan "ImageSat International" şirketi, Pazar günü (dün), saldırıların bir binanın tamamını tahrip ettiğini ve diğerine somut hasar verdiğini gösteren fotoğraflar yayınladı.

Suriye'nin kuzeyindeki Halep il merkezi ve çevresindeki bölgelerde rejim ordusunun yanı sıra İran Devrim Muhafızları'nın emrindeki terörist grupların ve özellikle Lübnan Hizbullah'ı unsurlarının bulunduğu biliniyor.

Esed rejimi, İsrail'in 31 Ağustos'ta Şam'ın güneyine, 1 Mayıs'ta ülkenin güney kesimine, 27 Nisan'da başkent Şam yakınlarına, 20 Nisan'da Humus ilinin doğusundaki Tedmur (Palmira) bölgesine ve 31 Mart tarihinde de Humus'un doğusuna saldırdığını ileri sürmüştü.

Timeturk'te yer alan habere göre, İsrail ordusu da 4 Ağustos ve 25 Temmuz tarihlerinde ülkenin güneyinde Esed rejimi ordusu hedeflerine hava saldırıları düzenlediğini duyurmuştu.

İsrail, iç savaşın başladığı 2011'den bu yana Suriye'de zaman zaman İran destekli gruplara ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.