İsrail devleti nasıl kuruldu? İsrail nerede?

On dokuzuncu yüzyıla kadar Osmanlı Devleti egemenliği altında bulunan Filistin toprakları, 1947'de Birleşmiş Milletler'in hazırladığı Filistin Paylaşım Planı ile bölgede bağımsız Arap ve Yahudi devletleri ile uluslararası Kudüs yönetiminin kurulması talebinin ardından şekillendi. Yahudiler Filistin'e hareket etti. Özellikle 1947 yılına kadar Araplar ile süren mücadele, mart ayında zirveye ulaştı. Rusya ve ABD'nin de müdahil olduğu süreç, İsrail Devleti'ni doğurdu.

On dokuzuncu yüzyıla kadar Osmanlı Devleti egemenliği altında bulunan Filistin toprakları, 1947'de Birleşmiş Milletler'in hazırladığı Filistin Paylaşım Planı ile bölgede bağımsız Arap ve Yahudi devletleri ile uluslararası Kudüs yönetiminin kurulması talebinin ardından şekillendi.

117

Plan, bağımsız Arap ve Yahudi devletlerinin ve uluslararası statüde bulunan Kudüs'ün oluşumunu öngörüyordu.

217

Yahudiler Filistin'e doğru hareket etti. Özellikle 1947 yılına kadar Araplar ile süren mücadele, mart ayında zirveye ulaştı. Rusya ve ABD'nin de müdahil olduğu ve çatışmaların her geçen gün arttığı süreç, İsrail Devleti'ni doğurdu. 

Dönemin gazeteleri, özellikle mart ayında Filistin'de yaşananları birebir takip etti. 1947 Mart'ında Cumhuriyet Gazetesi'nde ve 1948 yılında diğer gazetelerde yayınlanan haberleri sizler için derledik...

417