İsrail'den uluslararası operasyon vurgusu: Türkiye'den sert tepki

İsrail iç istihbarat teşkilatı başkanı Bar, “Türkiye ve Katar dâhil dünyanın neresinde olursa olsun ele geçirene dek Hamas liderlerinin peşlerini bırakmayacaklarını” söyledi.

İsrail'in iç istihbarat teşkilatı Şin Bet'in Başkanı Ronen Bar'ın, Hamas liderlerini Lübnan, Türkiye ve Katar'da "avlamaya" kararlı olduklarını ifade etmesi Türkiye'den tepki aldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Türk istihbarat kaynakları, İsrail'in açıklamasının ardından "ilgili taraflara gerekli uyarıların yapıldığını" ve bu yönde bir tutumun "ciddi sonuçları" olabileceğini bildirdi.

Türk istihbaratı, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yasa dışı faaliyetlerde bulunmaya çalışan herhangi bir teşkilatın operasyonlarına izin verilmeyeceğini vurgulayarak, daha önce de benzer örgütlerin Türkiye'de illegal faaliyetlerde bulunmaya çalıştığını hatırlattı.

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet Direktörü Ronen Bar, İsrail devlet televizyonu KAN'da yayımlanan bir kayıtta, "Katar, Türkiye ve Lübnan dahil olmak üzere dünyanın her yerinde Hamas liderlerini, yıllar sürse bile öldürmeye kararlı olduklarını" belirtmişti.

Türk istihbarat kaynakları ise, İsrail'in bu açıklamasının ardından "ilgili taraflara gerekli uyarıların yapıldığını" ve olası bir aksi durumun "ciddi sonuçları" olabileceğini belirtti.

 TÜRKİYE'DEKİ HAMAS VARLIĞI

Türkiye, Hamas'ı "terör örgütü" olarak gören ülkeler arasında değil.

Ayrıca Hamas'ın Türkiye'de, Katar'ın başkenti Doha'da olduğu gibi resmi bir siyasi ofisi açıkça faaliyet göstermiyor.

Fakat son yıllarda bazı Hamas yetkililerinin kısa veya uzun süreli ziyaretler gerçekleştirdiği medyaya yansımış ve son günlerde ulusal-uluslararası medyada çıkan haberlere göre, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ve diğer Hamas yetkililerinin 7 Ekim'de İstanbul'da bulunduğu iddia edilmişti.

Bu konuda Hamas veya Türk yetkililerinden resmi bir açıklama henüz gelmemiş olsa da, Al Jazeera kanalının 7 Ekim saldırılarından kısa bir süre sonra İsmail Haniye ile gerçekleştirdiği televizyon röportajında İstanbul ibaresinin ekranda yer alması gibi bazı belirtiler, bu iddiaları güçlendirmişti.

Ayrıca, Haniye ve bir grup Hamas yetkilisinin televizyonda, bir odada topluca namaz kıldıkları sırada odada küçük bir Türk bayrağının bulunması da dikkat çekmişti. Ancak tabii her şeye rağmen henüz resmi bir doğrulama olmaksızın bu bilgilerin kesinliği belirsiz.

İSRAİL'İN ÖLDÜRMEYİ HEDEFLEDİĞİ HAMAS LİDERLERİ

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın, Hamas'ın 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırının ardından hedeflediği Hamas liderleri arasında İzz el-Deen el-Kassam Tugayları'nın başı Muhammed Deif, ikinci komutan Marwan Issa ve Hamas'ın Gazze lideri Yahya Sinwar bulunmakta.

İsrail, bu liderleri hedef alarak Hamas'ın askeri ve idari yeteneklerini yok etmeyi, rehineleri geri getirmeyi ve bölgede tekrar tehdit oluşturulmamasını amaçlıyor.

İsrailliler bu hedeflere ulaşmak için Hamas'ın liderliğini ortadan kaldırmayı önemli bir strateji olarak değerlendiriliyor.