İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’ndan çarpıcı iddia: “Kazanın arkasında Mossad var”

Geçtiğimiz günlerde İran’ın İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde bir kaza meydana gelmişti. Söz konusu olay hakkında İsrail basınından çarpıcı bir iddia geldi.

İran’ın İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde geçtiğimiz günlerde bir kaza meydana gelmişti. Olayın ardından yetkililer “elektrik dağıtım ağında meydana gelen bir kaza” şeklinde açıklamalarda bulundu. Ancak daha sonrasında ise olayın bir “terör eylemi” olduğu yetkililer tarafından dile getirildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), İsfahan eyaletinde meydana gelen olay hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı. İstihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, yaşanan olayın arkasında Mossad’ın olduğu öne sürüldü. Ayrıca tesiste meydana gelen hasarın ve oluşan zararın İran’ın açıkladığından daha büyük olduğu iddia edildi.

Yaşanan olay sonrası meydana gelen zararın, ülkenin uranyum zenginleştirme kapasitesini de olumsuz olarak etkileyeceği belirtildi. Ayrıca olayın meydana geldiği zamana dikkat çekilerek, bir tesadüfün olamayacağı ifade edildi.

Natanz Nükleer Tesisi’ndeki sorun hakkında, İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi olayın inceleneceğini belirtirken, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ise kazanın “terör eylemi” olduğunu açıklamıştı.

 İran, saldırının ardından yaptığı açıklamada, "Bu eylemin intikamını alacağız" dedi.