BM rapor yayınladı, İsrail’den tepki gecikmedi

Birleşmiş Milletler bağımsız uluslararası soruşturma komisyonu tarafından yayımlanan raporda, ‘İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalinin ve Filistin halkına karşı ayrımcılığı devam ettirmesinin’ bölgede depreşen ‘istikrarsızlığın ve çatışmanın’ temel nedeni olduğu belirtildi.

BM İnsan Hakları Konseyi, Mayıs 2021’de, Filistin topraklarındaki insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere acilen bağımsız uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını kararlaştırmıştı.

Komisyon, Cenevre ve Ürdün’deki temaslarının yanı sıra İsrail ve Filistin sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarla istişarelerde bulunarak 14 sayfadan oluşan raporunu yayımladı.

Raporda, İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalini sonlandırmasının bölgede devam eden şiddet sarmalını sona erdirmek için “hayati önemde” olduğu belirtildi.

Komisyon, İsrailli faillerin işlediği suçların cezasız kalmasının Filistin halkının öfkesini artırdığını bildirdi.

Söz konusu raporda, Filistin halkının zorla yerinden edilmesine, Filistinlilerin evlerinin yıkımlarına, yeni Yahu yerleşim yerlerinin inşası ve genişletilmesine, Yahudi yerleşimcilerin şiddetine, Gazze ablukası ve Filistin halkına karşı şiddete devam edildiği vurgulandı.

Raporda, Tel Aviv’in Filistin topraklarındaki işgali sona erdirme niyetinde olmadığı vurgulanırken; “İşgalin tek başına sona erdirilmesinin dahi yeterli olmayacağı” kaydedildi.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanlığı, söz konusu raporun, “İnsan Hakları Konseyinin İsrail’e karşı yürüttüğü cadı avının bir parçası olduğunu ve BM organları için para ve emek israfından başka bir şey olmadığını” öne sürdü.