İsrail’de ilk kez bir Arap parti hükümette kendine yer buldu

İsrail’de ilk kez bir Arap partisi, Gelecek Var ile Yamina Partisi’nin liderliğindeki muhalefet partilerinin kurmakta anlaştığı hükümette yer alacak.

İsrail vatandaşı Filistinliler tarafından kurulan ve İsrail meclisinde dört milletvekili bulunduran Birleşik Arap Listesi (Ra’am) lideri Mansur Abbas, toplam sekiz partiden oluşacak koalisyon hükümetine katılmak için anlaşma sağladı. Anlaşmaya imza atan Birleşik Arap Listesi, hükümetin güven oyu alması halinde, hükümete katılmış olacak.

İsrail Kamu Kuruluşuna açıklamalarda bulunan Mansur Abbas (47), hükümet kurulması ile ilgili anlaşmanın özellikle Negev bölgesindeki Araplar için önemli olduğunu ve büyük bütçe tahsislerinin gerçekleşeceğini belirtti.

İlk kez bir Arap partisinin hükümette yer alacağının altını çizen Abbas, “Zor bir karar oldu. Pek çok tartışma var ama biz hükümetin kurulması için iyi bir fırsat olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Birleşik Arap Listesi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Arapların yarınlara olacak büyük ve geniş kazanımlar karşılığında tarihi bir anlaşma imzaladığı vurgulandı. Açıklamada, İsrail Meclisi tarafından 2017 yılında çıkarılan ve Araplara ait evlerin yıkım sürecini hızlandırmayı hedefleyen yasada 120 gün içerisinde değişiklik yapılmasının beklendiği belirtildi.

Anlaşma maddeleri kapsamında Birleşik Arap Listesi’nin; Meclis İçişleri Komitesi ile Arap İşleri Komitesi başkanlıkları ve Meclis Başkan Yardımcılığı pozisyonlarını üstlenmesi gerekiyor. Aynı zamanda hükümetinin kurulmasının ardından 45 gün içerisinde Negev’deki üç Arap köyünün, dokuz ay içinde de diğer köylerin tanınması bekleniyor.