İsrail-Hamas çatışması IMF'nin yıllık toplantısına yansıdı

Uluslararası Para Fonu(IMF), İsrail ile Hamas arasındaki çatışma devam ederse enflasyonda ve petrol fiyatlarında ani bir artış tehlikesi konusunda uyarıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri, İsrail-Hamas savaşının küresel ekonomi üzerinde önemli sonuçları olabileceğini, özellikle de bu savaşın dünya çapında pek çok ülkenin enflasyonla mücadele ettiği bir döneme denk geldiğini söyledi.

Küresel ekonominin uzun zamandır "çoklu kriz" içinde olduğu biliniyor.

İsrail ile Gazze arasındaki savaş, zayıf küresel ekonominin gidişatına ilişkin şüphelerin artması ile birlikte bu hafta Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen Yıllık toplantısında konuşuldu.

Çıkan çatışmalar Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarının ana gündemindeydi.

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, yükselen petrol fiyatları ve enflasyonist baskı konusunda uyarıyor.

IMF Genel Sekreteri Kristalina Georgieva, yıllık toplantı sırasında, "Durumun nasıl geliştiğini, özellikle petrol piyasalarını nasıl etkilediğini yakından izliyoruz" dedi.

İSRAİL-HAMAS SAVAŞI PETROL FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Savaşın bölgesel bir çatışmaya dönüşmesi ve daha fazla ülkenin dahil olması halinde bu durum petrol fiyatlarını yükseltebilir.

Yetkililer, İsrail-Hamas savaşının enflasyonda artışa neden olabileceğini ve ülkeler üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini aktardı.

IMF Genel Sekreteri Kristalina Georgieva, İsrail ile Hamas arasında devam eden savaşın halihazırda zayıf bir büyüme yaşayan dünya ekonomisini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Uluslararası Para Fonu, resmi web sitesinde, “İsrail ve Gazze'de pek çok sivilin trajik şekilde hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duymaktadır. Sevdiklerini kaybedenler, bölgedeki meslektaşlarımız ve ortaklarımız, aileleri ve arkadaşları için endişelenenler, aklımızdasınız. Barış ve istikrarın hakim olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Üst düzey IMF yetkilisi, petrol fiyatlarındaki artışın ve bunun enflasyon üzerindeki etkisinin, savaşın ekonomik sonuçları açısından ana endişe kaynağı olmayı sürdüreceğini söyledi.

Kristalina Georgieva, petrol üretimi ve dağıtımı engellenirse enflasyonun yükselmesine yol açacağı korkusu nedeniyle çatışmanın gelişimini yakından izlediğini söylüyor .

Georgieva, “Durumun nasıl geliştiğini, özellikle petrol piyasalarını nasıl etkilediğini yakından izliyoruz. Petrol fiyatlarında bazı dalgalanmalar ve piyasalarda tepkiler yaşandığını ancak ekonomik etkisini tahmin etmek için henüz çok erken” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fas'ta düzenlediği basın toplantısında krizin etkisinin şimdilik sınırlı olduğunu belirtti.

Gazetecilerin sorularına yanıt veren Yellen, "ABD için hâlâ sözde yumuşak inişin temel senaryosunu görüyorum ancak İsrail'deki durum ek endişelere yol açıyor” ifadelerini kullandı.

ORTA DOĞU'DAKİ ÇATIŞMALAR EKONOMİYE OLUMSUZ YANSIYABİLİR

Ekonomistler, çatışmanın sürmesi ve diğer ülkelerin de petrol fiyatlarını varil başına 150 dolara yaklaştırabilecek savaşa dahil olması durumunda küresel ekonominin durgunluk riskiyle karşı karşıya kalacağını düşünüyor.

IMF, savaşın etkisinin bölgede daha büyük olacağını belirtse de ham petrol fiyatlarındaki artışa ilişkin endişeler hızla yayılıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, en iyi ekonomik tepkinin barış olduğunu söyledi. 

Lagarde, "Bu siyasi bir açıklama değil, gerçektir. Bir ekonomi savaşla bir hafta içinde yok edilebilir” açıklamalarında bulundu.

IMF ve Dünya Bankası, dünya ekonomisi yükselen petrol fiyatları ve enflasyonist baskı konusunda uyarıyor.

Filistin ve İsrail çok fazla petrol üretmese de savaşın bölgesel bir çatışmaya dönüşmesi ve ham petrol piyasası etrafındaki siyasete sıçraması endişesi taşıyor.

Orta Doğu, aralarında İran ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bazılarına ve dünyanın en önemli "petrol geçiş noktası" olarak bilinen Hürmüz Boğazı gibi önemli geçiş yollarına ev sahipliği yapıyor.