İsrail-HAMAS arasında geçici ateşkes yakın

HAMAS lideri İsmail Haniye, İsrail ile ateşkesin yakın olduğunu duyurdu. İki taraf arasındaki müzakerelerin Katarlı ara bulucular aracılığıyla gerçekleştiği bildirildi.

HAMAS şefi İsmail Haniye’nin yardımcısı tarafından Reuters Haber Ajansı’na 21 Kasım Salı günü gönderilen bir yazılı açıklamada, örgütün İsrail ile ateşkes anlaşmasına yakın olduğu bilgisi aktarıldı.

Dokümanda detaylı bilgi yer almazken, Al Jazeera’ya konuşan HAMAS görevlisi İzzet el-Reşik, görüşmelerin taraflar arasındaki tutukluların değişimi, Gazze’ye insani yardım teslimatlarının ayarlanması ve ateşkesin süresi ekseninde geliştiğini belirtti.

El-Reşik, detayları Katar tarafından açıklanacak anlaşma kapsamında kadın ve çocuk esirlerin serbest bırakılması ile yaralıların tedavi için üçüncü ülkelere transferlerinin gerçekleştirilmesinin de yer aldığını söyledi.

İsrail merkezli Walla haber sitesinin aktardığına göre, HAMAS’tan üst düzey yetkili Yahya Sinwar, anlaşma süresince İsrail hava araçlarının Gazze üzerinde etkin olmayacağını duyurdu.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid el-Ensari, bir esir takası anlaşmasına “her zamankinden daha yakın” olunduğunu açıkladı.

NTV’nin aktardığına göre taslak metinde beş günlük bir ateşkes süresi ile HAMAS’ın en az 50 kadın ve çocuk rehineyi serbest bırakması öngörülüyor.

ABD Başkanı Joe Biden da 19 Kasım’da yaptığı açıklamada, bir ateşkes anlaşmasının yakın olduğunu düşündüğünü belirtmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby de Biden’ın ardınan benzer açıklamalarda bulunmuş, anlaşmanın çok yakın olduğunu ifade etmişti.