Benjamin Netanyahu'ya yönelik destek her geçen gün azalıyor!

7 Ekim itibarıyla İsrail’in saldırılarında gerçekleşen ölüm sayısı 10 bini aştı. Tüm dünyada insan hakları savunucuları İsrail karşıtı gösteriler düzenlerken, Netanyahu’ya olan destek de geri çekilmeye başladı.

Hamas’ın ilk saldırıyı gerçekleştirmesi üzerine sözde savunma yapan İsrail, 4 binden fazla çocuğun yaşamını yitirmesine sebep oldu. Batı dünyası Hamas’ın saldırısı üzerine İsrail’e destek açıklamalarında bulunmuş, Netanyahu’ya desteğini ilan etmişti.

Savunma ile başlayan İsrail operasyonları çok sayıda hastane, sığınma kampı ve okulun bombalanması ile tam bir katliama dönüşerek tüm dünyada Yahudi grupların da dahil olduğu protestolara sebep oldu.

Savaş ilanının üzerinden çok geçmeden gerçekler bir bir ortaya çıkmaya başladı. "Barış için Yahudilerin Sesi” (JVP)  grubunun çağrılarıyla ABD’nin de birçok kentinde stratejik noktalarda eylemler gerçekleştirildi.

İSRAİL İSTİHBARATI SALDIRIDAN HABERDARDI

İsrail Başbakanı Netanyahu, paylaştığı bir mesajda, İsrail istihbaratının Hamas’ın saldırı hazırlığından haberdar olduğunu ancak gerekli uyarının yapılmadığını söyledi. Netanyahu “kendisi dahil herkesin hesap vereceğini” yazdıktan hemen sonra paylaşımını sildi.

Bu hamlesiyle Netanyahu, bir savaş ilan etmek için el-Kassam Tugayları’nın gerçekleştirdiği saldırıyı kullandığına yönelik teorileri de doğrulamış oldu.

ABD Kongre üyesi Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Michael McCaul ise saldırıya ilişkin, “Böyle bir olayın yaşanabileceğine yönelik olarak Mısır’ın, İsraillileri (saldırıdan) üç gün önce uyardığını biliyoruz” açıklamasını yapmıştı.

ABD’nin New York Times gazetesinde yer alan habere göre İsrail istihbaratı, saldırının gerçekleştiği 7 Ekim gecesi Hamas’ı yakından takip ediyordu. İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet’in Başkanı Ronen Bar’ın gece saatlerinde yaşanan hareketlilikten haberi olmuş ancak saldırı ihtimali ciddiye alınmamıştı.

Bazı taraflar yaşananların istihbarat zafiyeti olduğunu savunsa da, İsrail hükümetinin misliyle karşılık vererek Gazze’de bir soykırım gerçekleştirmek amacıyla uyarılara kulak tıkadığını düşünenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Netanyahu ve soykırımcı saldırıları ülke içerisinde de yüksek sesle reddedildi. Halk, Netanyahu’ya olan tepkisini ulusal anketlerde gösterdi.

İsrail medyasında yayınlanan bir ankete göre, İsrail'de parlamento seçimleri bugün yapılsa Başbakan Binyamin Netanyahu'nun partisinin sandalye sayısı 32'den 18'e düşüş gösterecek.

Ankete göre, iktidardaki koalisyon 42 sandalyede kalırken, muhalefet 78 sandalyeye sahip olacak.

BELÇİKA’DAN AB’YE TEPKİ: SAVAŞ SUÇU!

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, ülkesinin dünya genelindeki büyükelçilerini bir araya getiren yıllık konferansta İsrail-Gazze olaylarını değerlendirdi.

De Croo, İsrail'in Gazze'deki mülteci kamplarına saldırılarına tepki göstererek, "Şahit olduğumuz şey artık orantılı karşılık olmaktan çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

De Croo, "Tek bir terörist için tüm mülteci kampını bombalamanın orantılı olduğunu söyleyemezsiniz. Bu çok zorlama olur. Ayrıca Batı Şeria'da dizginlenemeyecek bir şiddet konusunda da dikkatli olunmalı" dedi.

Belçika Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez de büyükelçilere konuşmasında AB yönetimini eleştirdi.

"AB'nin ilk tepkisi utanç vericiydi" değerlendirmesinde bulunan Gennez, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in kimseye danışmadan İsrail'e gittiğini, AB Komisyonu üyelerinin Filistinlilere yardımların kesileceğini açıklayarak çok ileri gittiğini öne sürdü.

Gennez, "Savaş hukukunun ihlal edilip edilmediği UCM tarafından soruşturulmalı" şeklinde konuşarak Belçika'nın iki devletli çözüm için çabalaması gerektiğini belirtti.