İsrail'de halk, Netanyahu'nun yargı reformuna karşı çıkmaya devam ediyor

İsrail'de Başbakan Benjamin Netanyahu'nun, yargının yetkilerini kısıtlayan yasa teklifi ve sağ politikalarına karşı ülke genelinde gösteri düzenleyen İsrailliler, protestoların sekizinci haftasında yine sokaklara çıktı.

İsrail’de halk, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun yargı reformunu protesto etmeye devam ediyor. 

Başta Tel Aviv olmak üzere, Hayfa, Batı Kudüs, Birüssebi, Herzliya ve Netanya gibi kentlerdeki gösterilere, aralarında muhalefet liderleri ve eski devlet yetkililerinin de yer aldığı yüz binden fazla İsrailli katıldı. 

İsrail televizyonu Kanal 13’e göre, Tel Aviv mitingine 160 bin protestocu katıldı. 

Göstericiler, Netanyahu'nun Başbakanlığı aleyhinde, İngilizce "Suç Bakanı" (Crime Minister) yazılı pankartlar ile koalisyon hükümetindeki aşırı sağcı siyasileri eleştiren pankartlar taşıdı. 

Taşınan dövizlerde, Benjamin Netanyahu’nun lakabı “Bibi”ye atfen, “Bibi Escobar” ve “Bibius Ceesar” gibi yazılar yer aldı.

Netanyahu hükümetinin aşırı sağcı politikalarına ve Filistin’deki işgale karşı çıkan bazı gruplar da Filistin bayrakları ile “Herkes özgür olana kadar kimse özgür değil”“Siyonizmden kurtuluş” yazılı dövizler taşıdı. 

Herzliya kentindeki hükümet karşıtı protestocular ise hükümetin yargı düzenlemesine karşı kentin belediye binasına İsrail'in Bağımsızlık Bildirgesi'nin yazılı olduğu dev bir pankart astı.