İsrail, Golan Tepeleri’ne yeni yerleşim alanları açmayı planlıyor

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Golan Tepeleri’ndeki Yahu yerleşim birimlerinin sayısını iki katına çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.

İsrail hükümeti, Suriye ve Lübnan sınırlarına yakın bir konumda bulunan Golan Tepeleri’denki Kibbutz Mevo Hama’da kabine toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Başbakan Naftali Bennett, Golan Tepeleri’ndeki Yahudi yerleşimci sayısını beş yıl içinde iki katına çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Bennett, “Bugün hedefimiz Golan Tepeleri’nin nüfusunu ikiye katlamak” şeklinde konuştu.

Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğunu öne süren Bennett, eski ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanıdığını ve ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin de bu karara itiraz etmeyeceğini söyledi.

Kabine tarafından onaylanan bir taslak kapsamında, İsrail’in bölgedeki ana yerleşim yeri olan Katzrin’de ve daha küçük Yahudi topluluklarında yaklaşık 7 bin 300 yeni konut inşa edilmesi planlanıyor.

Ayrıca söz konusu taslak uyarınca, iki yeni yerleşim yeri kurulması ve bölgeye 23 bin yeni yerleşimci çekilmesi amaçlanıyor. Söz konusu projenin yaklaşık 317 milyon dolara gerçekleştirileceği öngörülüyor.