İsrail'de gizli askeri üslerin yerleri "yanlışlıkla" açıklandı

Covid-19 salgının İsrail’deki seyrine ve aşı çalışmalarının durumuna ilişkin harita yayınlayan Savunma Bakanlığı, akıl almaz bir hataya imza attı. Savunma Bakanlığı Covid-19 salgını test ve aşı haritasında, gizli askeri unsurlarının yerine dair verileri sızdırdı.

Koronavirüs aşı ve test haritasını paylaşan İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) dönülmez bir hataya imza attı. Rus haber ajansı Sputnik’in geçtiği habere göre, koronavirüs salgının durumuna ilişkin harita yayınlayan IDF, gizli askeri üslerini de ifşa etti.

İsrail ordusunun internet sitesi üzerinden yayınlanan haritada üslerin konumları ve isimleri de paylaşıldı. İsrail merkezli Haaretz Gazetesi çalışanlarının durumu fark etmesiyle savunma kuvvetleri harekete geçti ve harita internet ortamından kaldırıldı.

Savunma bakanlığının neden olduğu  skandalın   ardından açıklama yapan İsrail Sivil Cephe   Komutanlığı yetkilileri, harita yayınında yapılan   yanlışlığa, ordunun sivil haritalara erişiminde yaşanan karışıklığın neden olduğunu aktardı. Konuya ilişkin açıklama yapan ordu sözcüsü ise söz konusu haritanın, gizli bilgiler içermeyen yeni bir versiyonla değiştirildiğini bildirdi.

Gizli üslerin bugüne kadar büyük bir özenle korunduğunu ve düşman ülkelerden gelebilecek füze saldırılarına karşı saklandığını aktaran yetkililer, paylaşılan haritaya ait tüm izleri silmek için yoğun çaba sarf edildiğini dile getirdi.