Bennett hükümeti Gazze’ye savaş mı açacak?

İsrail medyası, muhalefetin, Başbabakan Naftali Bennett’ı savaşa sürüklemeye çalıştığını iddia etti. Diğer yandan İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi ise Gazze’de yeni bir operasyona başladıklarını söyledi.

İsrail’deki siyasi çevreler, hükümet koalisyonunun dağılması için muhalefetin harekete geçtiğini ve Naftali Bennett’ı Gazze Şeridi’nde savaşa girmeye zorladığını dile getirdi. Mansur Abbas başkanlığındaki İslami Hareket’in de dahil olduğu koalisyon hükümeti düşerse, Likud’un Netanyahu liderliğinde iktidara geri dönmesi söz konusu olabilir.

Bennett’ın bakanlarından biri geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Yozlaşmış uygulamaları tekrarlamaktan çekinmeyen Likud lideri, bir iş insanının üzerinden Hawaii’de tatil yapıyor; oradan Başbakan’ın makamı ve dürüstlüğüne el sürmeye çalışıyor. Ne istiyor tam olarak? Kendi partizan ve kişisel amaçları uğruna pek çok Yahudi kurbanın kaybedileceği düzensiz bir savaş mı istiyor?” ifadelerini kullanmıştı.

Likud, geçtiğimiz hafta Gazze’den İsrail’e atılan roketlere yanıt verilmemesi nedeniyle Bennett’ı Hamas’a karşı hoşgörülü davranmakla suçlamıştı. Ayrıca Likud, Başbakan Bennett için Abbas’tan daha zayıf kişilikte olduğunu dile getirirken, ‘korkak ve tereddütlü” şeklinde nitelemede bulunmuştu.

İSRAİL GENELKURMAY BAŞKANI: “GAZZE’DE SAVAŞA HAZIRLANIYORUZ”

Diğer yandan İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, Gazze’de yeni bir operasyon için hazırlık içerisinde olduklarını söyledi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre Generkurmay Başkanı Kochavi, savaş muhabirlerine konuştu.

Kochavi, “Belki de yakın bir zamanda Gazze’de yeni bir operasyona hazırlanıyoruz ve arkasında kim olursa olsun İsrail’in egemenliğinin ihlal edilmesini kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz” dedi.