Filistin İsrail’le barış için ABD’ye 30 talep sıraladı...

İsrail medyası, Filistin’in Tel Aviv yönetimiyle barış masasına oturmak için ABD’ye 30 talepten oluşan bir belge sunduğunu belirtti.

İsrail’in en köklü gazetelerinden olan Haaretz, dünkü sayısında Filistin yönetimine yönelik çok konuşacak bir iddia ortaya attı. İddiaya göre Filistin, İsrail ile barış sağlamak için ABD’ye bazı taleplerde bulundu.  

İsrailli medya kuruluşu, bu taleplerin bölgedeki olumsuz havayı değiştirmeye, gerilimi durdurmaya ve barış sürecini harekete geçirmeye yol açabileceğini kaydetti. 

Haaretz, ABD’ye sunulan belgenin 30 öneri içerdiğini belirtti. Ayrıca gazete, belgenin detaylarını bilen bir kaynağa dayandırdığı haberinde, belgede yer alan önerilerin bir defada tam olarak uygulanabilir olmadığını, ancak kademeli olarak uygulamaya geçilebileceğini yazdı. 

FİLSİTİN ABD’DEN NELER TALEP ETTİ?

Gazetenin yazdığı talepler arasında; Mescid-i Aksa'da eski duruma geri dönülmesi, İsrail'in Doğu Kudüs'te kapattığı Filistin kurumlarının yeniden açılması, Batı Şeria ve Kudüs'teki yerleşim yerlerinde inşaatların dondurulması, yerleşim karakollarının boşaltılması ve 2014 yılında durdurulan Oslo Anlaşması’ndan önce tutuklanan Filistinli esirlerin siyasi adımın bir parçası olarak serbest bırakılması gibi istekler yer alıyor. 

FİLİSTİN TİCARET BÖLGESİ OLUŞTURMAK İSİYOR

Belgede ayrıca, İsrail'de çalışma izinlerinin artırılması, ailelerin bir araya gelmesine izin verilmesi, doğal nüfus artışı nedeniyle Filistin yerleşimlerinde inşaat alanının düzenlenmesi, Filistin bölgelerine turistlerin ziyaretlerine izin verilmesi ve Ölü Deniz bölgesi de dahil olmak üzere turizm projeleri başlatılması için çalışmalar yapılması gibi sivil alanla ilgili bir dizi girişim de yer alıyor. 

Aynı zamanda Filistin yönetimine, bir boru hattı aracılığıyla Ürdün'den doğrudan yakıt ithal etmesine izin verilmesi ve bunun için gerekli altyapının hazırlanması, Filistin Yönetimi'nin ürün ihraç etme kabiliyetinin geliştirilmesi için çalışılması, bir serbest ticaret bölgesi kurulması ve elektrik santralleri inşa etmek ve yeşil enerji projeleri için izinler verilmesi de talepler arasında bulunuyor.