Filistin’de İsrail zulmü devam ediyor

Ramazan ayının başlaması ile birlikte İsrail ile Filistin arasında Kudüs’te yaşanan gerilim arttı. Mescid-i Aksa’da Müslümanların ibadet etmelerine izin vermeyen İsrail polisi ile halk arasındaki çatışmalar devam ediyor. Peki, son bir hafta içerisinde Kudüs’te neler yaşandı? İsrail-Filistin gerginliğinin altında hangi nedenler yatıyor?

Geçen hafta Cumartesi sabahı Gazze Şeridi’nden İsrail’e 30’u aşkın roket fırlatıldı. İsrail ordusu, Hamas kontrolündeki bölgelere saldırılarda bulunarak atılan roketlere karşılık verdi. İki tarafın da birbirlerine yönelik saldırıları, aylardır tırmanan gerginliğin Kudüs’te çatışmalara dönüşmesinden sonra gerçekleşti.

Doğu Kudüs’te binlerce Filistinli ile İsrail polisi arasında çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalarda, dört polis ve altı Filistinli yaralandı. Ramazan ayına girilen 13 Nisan’da başlayan çatışmalar, İsrail ordusunun baskısı ve şiddeti sebebiyle devam ediyor.

Bölgedeki Birleşmiş Milletler özel elçisi Tor Wennesland, söz konusu şiddet olaylarını kınayarak, Birleşmiş Milletler’in sükûneti sağlamak amacıyla tüm taraflar ile birlikte çalışacağını belirtti.

Wennesland, “Kudüs genelinde yaşanan kışkırtıcı eylemler son bulmalıdır. Tüm taraflara Ramazan ayı boyunca azami ölçüde itidalli davranması ve daha fazla tırmandırmadan şiddetten kaçınılması çağrımı tekrarlıyorum” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu, gece boyunca ülkelerine 36 tane roket atıldığını iddia etti. Altı roketin etkisiz hale getirildiğini ve diğer roketlerin ise boş arazilere düştüğünü öne sürdü. Yaşanan saldırılarda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma yaşanmasa da İsrail’in güneyinde gece boyunca sirenler çaldı.

Hamas söz konusu saldırıları üstlenmese de İsrail ordusu tarafından Hamas sorumlu tutuldu. İsrail, Hamas tesislerini hedef alarak atılan roketlere karşılık verdi. İsrail ile Hamas arasında yaşanan gerilim ve çatışmalar, Hamas’ın 2007’de Gazze’nin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana devam ediyor.

Yaşanan olayların ardından Gazze’de binlerce insan, koronavirüs salgını kapsamında alınan sokağa çıkma yasağı kararına rağmen meydanlara dökülerek, diğer Filistinlilerle dayanışma gösterdiler.

İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA’DA FİLİSTİNLİLERE ŞİDDET UYGULADI

Müslümanlar için kutsal olarak görülen Ramazan ayının başlangıcı ile birlikte Filistinliler ile İsrail polisi arasında çatışmalar yaşanmaya başladı. İsrail polisinin Filistinlilere yönelik baskıcı tutumu ve ibadetlere izin vermemesi taraflar arasında her gün çatışma yaşanmasına yol açtı.

İsrail polisinin, Müslümanlar’ın geleneksel olarak iftardan sonra toplandıkları Eski Şehir’deki Şam Kapısı’na barikat kurması tansiyonu oldukça yükseltti. Geçtiğimiz Perşembe akşamı binlerce Filistinli gösterilerde bulunarak, İsrail polisine tepki gösterdi. İsrail polisinin tazyikli su ve biber gazı kullanması sonucu onlarca Filistinli yaralandı.

Filistinlilerin göstermiş olduğu tepki ve düzenledikleri gösteriler, İsrail polisinin geri adım atmasına sebep oldu. Eski Şehir’de bulunan Mescid-i Aksa’da teravih namazı kılındığı esnada yüzlerce Filistinli, Şam kapısı önünde bir araya geldi.

Şam kapısı önündeki oturma alanlarına kurulan ve kentte gerginliğin tırmanmasına sebep olan barikatlar, Filistinli gençler tarafından kaldırıldı. İsrail polisi bu durum karşısında herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Barikatların kaldırılmasından sonra Filistinliler, Şam Kapısı önünde birtakım sloganlar atarak kutlamalarda bulundu, bazı Filistinliler ise ibadet etti. Filistinlilerin kutlama esnasında Filistin bayrakları açması üzerine İsrail polisi bayrakları zorla topladı. Daha sonra ise Filistinliler, İsrail polisi tarafından Şam Kapısı’ndan zorla uzaklaştırıldı.

İsrail güçleri tarafından Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırılan Kudüslü Aktivist Raide Said, “Bugün Şam Kapısı’nda yaşanan bizim için büyük bir sevinçtir. Filistinliler, güçleri ve azimleriyle Kudüs’ün sahibi olduklarını ispat ettiler” ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERİN ROLÜ NE?

İsrail polisi ile Filistinliler arasında yaşanan çatışma ve gerilim uzun yıllardan beri sürüyor. İsrail’in haksız bir şekilde Filistin topraklarını işgal etmesi ve milyonlarca Filistinli’nin farklı ülkelere göç etmesine sebep olması, Arap ve İslam ülkeleri tarafından tepki görüyor. Filistin halkı, işgal edildiği tarihten bu yana İsrail polisi karşısında protesto gösterileri düzenliyor.

İsrail’de yapılan son seçimlerde herhangi bir kazanan çıkmaması Başbakan Netanyahu’nun başarısızlığını ortaya çıkardı. Ülkede uzun bir süre hükümet kurma krizi yaşanırken, en sonunda Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, bu görevi yeniden Benjamin Netanyahu’ya verdi. Ülkede yaşanan siyasi kriz ise hala devam ediyor. Netanyahu’nun yolsuzluk ile ilgili davaları, birçok İsrail vatandaşının kendisi aleyhine protesto gösterileri düzenlemesine yol açıyor.

 Ülkede yaşanan siyasi kriz, yolsuzluk davaları ve ekonomik problemler İsrail’in Filistin üzerindeki baskısını artırmasına sebep olmuş olabilir. Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’ın, geçtiğimiz günlerde Filistin hakkında yapmış olduğu açıklamalar, İsrailli yetkilileri oldukça kızdırmıştı. İsrail polisinin, Filistinliler üzerindeki baskı ve şiddeti artırarak ABD Başkanı Joe Biden’a mesaj vermeye çalıştığı söylenebilir.

İsrail polisi ile Filistinliler arasındaki gerilimin son günlerde tırmanmasının bir diğer nedeni ise yaklaşan Filistin seçimleri olarak değerlendirilebilir. Yaklaşan seçimler öncesi Hamas Lideri İsmail Haniye, İsrail’e seçimleri sabote etmeme çağrısında bulunmuştu. İsrail polisinin bu eylemler ile yaklaşan Filistin seçimlerini sabote etmeye çalıştığı ve Filistinli gruplar arasında karışıklık çıkarmaya çalıştığı öngörülebilir.