İsrail F-22 savaş uçaklarının peşinde

İsrail yönetiminin, Washington’dan sadece ABD’nin kullandığı F-22 Raptor tipi savaş uçağını ve savaş uçağına ait mühimmatları satın almak için girişimlerde bulunduğu duyuruldu. İsrail’in uçağı alması durumunda Türkiye’nin elinde bulunan S-400 savunma sistemine karşı üstünlük sağlamaya çalışması ve İran’â karşı fiili bir hamlede bulunabileceği akıllara geldi…

İlk uçuşunu 1997 yılında gerçekleştirdiği bilinen F-22 Raptor savaş uçaklarını ABD, kendi yasaları gereğince kimseye satmadığı bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, geçtiğimiz günlerde İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Londra merkezli Asharq Al-Awsat Gazetesi’nin Tel Aviv’deki üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre; ABD, İsrail’e F-22 Raptor tipi savaş uçakları ile ilgili mühimmatların satışını onayladığı belirtildi.

110

İsrail, ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ne F-35 satışına onay vermesinin ardından F-22 Raptor talep etti. İsrail’in uzun yıllardır talep etmesine rağmen F-22 satışına yeşil ışık yakmayan ABD, iddiaya göre ‘İsrail’in niteliksel üstünlüğünü koruma’ ilkesi kapsamında bu talebi kabul etti. Konuyla ilgili olarak henüz bir resmi açıklama iki taraftan da gerçekleşmedi.

210

2012 Yılında son üretimi yapılan F-22 Raptor savaş uçaklarının ABD 1998-1999 yılında yapılan bütçe onaylamasında F-22 savaş uçaklarının müttefik ülkeler dahil olmak üzere satılmaması şartı getirildiği bilinmektedir. Bunun birçok sebebi olduğu bilinirken ilk sebebinin aynı dönemlerde Çin’in 5. nesil savaş uçağı Chengdu J-10’u İsrail’in yardımıyla geliştirme çalışmaları ve İsrail’in F-22 ile ilgili bilgileri Çin’e verebileceği yönünde Amerikan istihbaratının uyarıda bulunması bilinen en önemli etkenler arasında yer aldığı bilinmektedir. 

2008 YILINDA DA İSRAİL F-22 İSTEDİ!

2008 Yılında İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Amerika ziyaretinden İran’a karşı olası bir operasyonda büyük önem atfettikleri Amerikan F-22 Raptor bombardıman uçağının satışına konulmuş kısıtlamaları kaldırma sözüyle ülkesine döndüğünde İran’ı vurmaları gerektiğini ifade etti.

410