İsrail erken seçimleri yaklaşıyor

Geçtiğimiz iki yıl boyunca sıkıntılı bir seçim süreci geçiren İsrail’de Gantz ve Netanyahu koalisyonunun 2020 bütçesinde ortak bir zeminde buluşamamasının ardından meclis feshedilmişti. 2021 Mart’ın yapılması planlanan seçimlere sayılı günler kalırken, iki taraf da kan kaybetmeye başladı.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca sıkıntılı bir seçim süreci geçiren İsrail’de seçmenler Mart 2021’de sandık başına gidecek. Erken seçimler yaklaşırken ülke siyasi ayrışmalar şimdiden başladı. Bir zamanlar Başbakan Benjamin Netanyahu’nun İsrail siyasetindeki uzun süreli hakimiyetini sona erdirmeye en yakın isim olarak görülen eski general Benny Gantz’ın yıldızı hızlı bir şekilde sönüyor.

İsrail’in eski generallerinden olan ve mevcut koalisyon hükümetinin savunma bakanlığı görevini yürüten Gantz ile birlikte liderliğini yaptığı Mavi Beyaz İttifakı’ndan birer birer kopuşlar yaşanıyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, Mart 2021'de yapılacak erken seçimlere Mavi-Beyaz Partisi şemsiyesi altında katılmayacağını duyurdu. Ashkenazi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 23 Mart'ta yapılması öngörülen erken seçimlerde Mavi-Beyaz'dan aday olmayacağını ve siyasete ara verdiğini belirtti.

Ashkenazi'nin kararın ardından kamuoyu yoklamalarında gittikçe oy kaybeden Mavi-Beyaz'ın, marttaki seçimlerde yüzde 3,25'lik seçim barajını geçmesinin güçleşeceği yorumları yapılıyor. Mavi-Beyaz'ın önemli isimlerinden Adalet Bakanı Avi Nissenkorn da dün yaptığı açıklamada partisinden ayrılarak Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai'nin partisine geçeceğini duyurmuştu.

Eski İsrail Genelkurmay Başkanı olan Gantz'ın liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı, 17 Eylül 2019'da yapılan erken seçimlerde yarışı önde tamamlamıştı. Mavi-Beyaz İttifakı, bu yıl 2 Mart'ta yapılan yeni seçimlerde Başbakan Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud'un ardından ikinci olmuştu. Gantz'ın Başbakan Netanyahu ile koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşması üzerine Yair Lapid'in başını çektiği bir grup milletvekili Mavi-Beyaz İttifakı'ndan ayrılmıştı. Laid ve ekibinin ayrılmasının ardından Mavi-Beyaz'ın 33 olan Meclisteki sandalye sayısı 14'e düşmüştü.

NETANYAHU’NUN PARTİSİNDE DE AYRILIKLAR YAŞANIYOR

Başbakan Netanyahu'nun başında bulunduğu Likud'dan ayrılan Gideon Saar'ın liderliğinde kurulan Yeni Umut Partisi de gün geçtikçe öne çıkıyor. Kamuoyu yoklamalarına göre Yeni Umut ile Likud arasındaki fark giderek daralıyor. Netanyahu'ya yakın isimlerden Zeev Elkin, Yüksek Öğretim Bakanlığı ve Likud partisinden istifa ederek Gideon Saar'ın kurduğu Yeni Umut Partisine geçme kararı aldı. Elkin yaptığı açıklamada, Netanyahu'nun liderliğindeki Likud'dan ve bakanlıktan istifa ettiğini duyurdu.

Netanyahu'yu Likud'u mahvetmek ve partiyi kendisine hizmet için kullanmakla suçlayan Elkin, "Artık İsrail vatandaşlarını size (Netanyahu) oy vermeye ve onlar için çalışacağınıza güvenmeye çağıramam. İsrail vatandaşları kişisel çıkarlarınız için rehin tutulamaz." ifadesini kullandı. Son olarak Likud milletvekillerinden Sharren Heskel, partisinden istifa ederek Yeni Umut'a katılacağını açıkladı.

KAMUOYU YOKLAMALARI, SAAR'IN FARKI KAPATTIĞINI GÖSTERİYOR

Bu arada İsrail 103FM radyosunun yayınladığı kamuoyu yoklamasına göre, mevcut Mecliste 35 milletvekiline sahip Netanyahu'nun partisi Likud'un bugün seçim olması halinde yarışı önde tamamlayacağı ancak sandalye sayısının 25'e düşeceği tahmin ediliyor. Likud'dan ayrılan Gideon Saar'ın kurduğu Yeni Umut Partisi'nin oylarındaki artışın ise devam ettiği, ikinci parti olacağı ve 22 milletvekiliyle Mecliste yerini alacağı öngörülüyor.

Bu ankete göre, Netanyahu'nun partisi Likud ile rakibi Saar'ın liderliğindeki Yeni Umut arasındaki oy farkı giderek kapanıyor. Hafta başında yayınlanan kamuoyu yoklamalarında, yapılacak seçimde Likud'un 28, Yeni Umut'un ise 20 milletvekili çıkaracağı kaydediliyordu.

Netanyahu ile koalisyon ortağı Benny Gantz arasında yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle 2020 yılı bütçesi tanınan yasal sürede Meclisten geçirilememiş ve 22 Aralık'ta Meclis feshedilerek yeniden erken seçime gidilmek zorunda kalınmıştı. Erken seçimlerin Mart 2021'de yapılması planlanıyor.