İsrail durdurulabilecek mi?

İsraillilere Batış Şeria’yı ilhak etme vaadinde bulunan Netanyahu, temmuz ayında ilhak sürecini başlatmayı planlıyor. Dünya kamuoyu İsrail’in yasa dışı girişimlerine kulaklarını tıkarken, Ürdün Kralı’ndan açıklamalar geldi. Kral Abdullah yaptığı açıklamada, “İsrail, temmuz ayında Ürdün Vadisi’ni gerçekten ilhak ederse bu Ürdün Haşimi Krallığı ile büyük bir ihtilafa yol açar” uyarısında bulundu.

İsrail seçimlerinden önce seçim vaadi olarak Batı Şeria’yı ‘ilhak’ etme vaadinde bulunan İsrail Devlet Başkanı Benjamin Netanyahu, seçimlerin ardından ilhak girişimine başlayacağını duyurmuştu. Seçimleri 3. turda Mavi Beyaz İttifakı’nın lideri Benny Gantz ile sağladığı ittifaklık sonucunda kazanan Netanyahu, temmuz ayında ilhaka başlamayı planlıyor. Dünya kamuoyu İsrail’in yasadışı eylemlerine göz yumarken, Ürdün Kralı 2. Abdullah’tan açıklamalar geldi.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Alman Der Spiegel dergisine verdiği röportajda, tek devletli çözümden yanan olan yöneticilerin bunun ne anlama geldiğini bilmediklerini dile getirdi. Filistin yönetiminin yıkılması durumunda bölgede daha fazla kaos ve aşırılık yaşanacağını belirten Kral Abdullah, “İsrail, temmuz ayında Ürdün Vadisi’ni gerçekten ilhak ederse bu Ürdün Haşimi Krallığı ile büyük bir ihtilafa yol açar” uyarısında bulundu.

“İLHAK FİLİSTİNİ YOK EDECEKTİR”

Ürdün Temsilciler Meclisi üyesi Nisal el-Taani, Rus haber ajansı Sputnik’e yaptığı açıklamasında, Kral Abdullah’ın, sadece Filistin’in çıkarlarını değil, kendi sınırlarını da korumaya yardımcı olacak kararlılığı sergilediğini belirtti.

El-Taani, “İsrail ve ABD önce BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın finansmanını kesti, sonra Kudüs’ün ilhakını meşrulaştırdı. Şimdi de Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz’in kuzeyini ilhak etme aşaması başlıyor. Bu da Filistin’in dünya haritasından yok olmasına yol açacak. Bu tehlikeli adım, Ürdün, İsrail ve Filistin arasında sınırları değiştirme riskini taşıyor. Bu da Ürdün ile İsrail arasındaki barışçıl anlaşmanın ihlali demek. Yani bu anlaşma geçersiz sayılabilecek” ifadelerini kullandı.

Kral Abdullah’ın İsrail’in yasa dışı girişimlerine yanıt vereceklerini defalarca dile getirdiğini kaydeden el-Taani, “İlhak, sadece Filistinlilerin veya İsraillilerin sorunu olmaktan çıkacak, tüm bölgenin istikrarına ve güvenliğine darbe indirecek. Ürdün istisna olmayacak, Filistinli sığınmacılar ülkemize akın edecek. Bu yüzden Krallık, sert yanıta hazır olduğumuzu ortaya koymalı. Bu, sınırlarımızın güvenliği ve ulusal çıkarlarımızı ilgilendiren bir sorun” yorumunda bulundu.

“İLHAK GİRİŞİMİ İYİ SONUÇLAR DOĞURMAZ”

Devlet yetkililerinin dışında yazar ve siyaset bilimcilerden de İsrail’in yasa dışı ilhak girişimine yönelik açıklamalar geliyor. Ürdünlü siyaset bilimci Nadia Saadeddin, İsrail ve ABD’nin Ürdün Vadisi’ni işgal etme çabalarına karşı konulması gerektiğini belirterek, “Üstelik Ürdün ile İsrail arasındaki ortak sınır ve ayrıca ilhak edilen toprakların Ürdün’e yakınlığı, Amman’ın ağırlığında büyük rol oynuyor” dedi.

Krallığın uluslararası hukuk çerçevesinde ve doğal olarak barışçıl süreçten, iki devletin oluşturulması planından yana olacağının altını çizen uzman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürdün Vadisi’nin ilhakı, Filistin devletinin oluşturulması planını tamamen bozacak. Şu anda bunu söyleyen çok az kişi var. Filistin topraklarının ilhak edilmesi durumunda İsrail’in Ürdün ile sınırı büyüyecek. Tel Aviv şunu anlamalı ki, Amman’ın son derece negatif ve sert tepkisi onlar için iyi sonuçlar doğurmaz.

Saadeddin, “Filistinliler, bu topraklar üzerinde meşru hakları olan kardeşlerimiz ve bu haklarını savunmakta onlara yardımcı olacağız” diye ekledi.