Benjamin Netanyahu’nun yolsuzluk davası devam ediyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ilgili yolsuzluk davaları, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarının ardından askıya alınmıştı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davası devam ediyor.

Söz konusu dava, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarının ardından askıya alınmıştı.

Netanyahu, “görevini kişisel çıkarları için kullanarak yolsuzluk yapmak ve rüşvet almakla” suçlanıyor.

Aşırı sağcı Likud Partisi’nin lideri, söz konusu iddiaları reddediyor.

İsrail Başbakanı ve müttefikleri kendisine yöneltilen suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu öne sürmüştü. 

Netanyahu, mahkemelerin sahip olduğu bazı yetkileri kısıtlayacak bir yargı reformu önermiş, sokaklara dökülen İsrail halkı söz konusu öneriyi protesto etmişti. Netanyahu hükümeti de gösteriler nedeniyle reformu askıya almıştı.

Bezeq Dosyaları’, Netanyahu hakkındaki üç davanın en kritiği olarak görülüyor. Bu davada Netanyahu, Bezeq medya grubunun patronuyla lehine yayın karşılığında, şirkete milyonlarca İsrail şekeline varan idari avantaj sağlamak için anlaşmakla suçlanıyor.

Netanyahu ayrıca, Hollywood yapımcısı Arnon Milchan ve diğer zengin şahsiyetlerle olan ilişkisi nedeniyle çeşitli suçlamalarla karşı karşıya. 

Savcılara göre İsrail Başbakanı’nın 2007-2016 yılları arasında mali ya da kişisel iyilikler karşılığında aralarında puro kutuları, şampanya şişeleri ve mücevherlerin de bulunduğu 700 bin şekel (195.000 dolar) değerinde hediye aldığı öne sürülüyor.

Netanyahu ise hediyelerin sadece arkadaşlarından ve kendisi istemeden kabul edildiğini söylüyor. 

Euronews’in aktardığına göre, Hollywood’un milyarder yapımcısı Milchan, haziran ayında İsrail Başbakanı’na sistematik olarak şampanya, puro, mücevher gibi hediyeler verdiğini ve bu listenin “aşırı” olduğunu onaylamıştı.