Netanyahu: BM etkisiz

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinde faaliyette bulunan uluslararası firmaların listesini açıkladı. Netanyahu, BM’ye tepki göstererek kurumun etkisiz olduğunu söyledi. Uluslararası arenada devletler üstü en büyük organizasyon olan BM’nin etkisiz olduğunun ifade edilmesi kurumun misyonunun sorgulanmasına yol açtı. BM neden etkisiz?

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşimlere yönelik yayımladığı raporda 18’i İsrail dışından 94’ü İsrailli toplam 112 firmanın ismi açıklandı.

Listede, ABD’den "Airbnb Inc", "Expedia Group Inc", "Motorola Solutions Inc", "TripAdvisor Inc", "General Mills Inc" ve "Booking Holdings Inc" bulunurken Hollanda’dan "Booking.com", "Kardan N.V", "Altice Europe N.V" ve "Tahal Group International", İngiltere'den "JC Bamford Excavators Ltd", "Opodo Ltd" ve "Greenkote P.L.C", Fransa'dan "Egis Rail", "Egis S.A" ve "Alstom S.A" ve Lüksemburg'dan "eDreams ODIGEO S.A" ve Tayland'dan da "Indorama Ventures P.C.L" yer aldı.

NETANYAHU TEPKİ GÖSTERDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bizi boykot eden, boykot edilecektir. Bu kurum (BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği), taraflı, aynı zamanda etkisiz de. Örgüt insan haklarına önem vermeye çalışmak yerine İsrail'in itibarını zedelemeye uğraşıyor." ifadelerini kullandı. 

Netanyahu ayrıca son yıllarda ABD eyaletlerinin büyük bir bölümünde, İsrail'i boykot etmeye çalışanlara karşı kararlı davranılmasını öngören yasaları desteklediklerini belirtti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER NEDEN ETKİSİZ?

İkinci Dünya Savaşı’ndan galip çıkan büyük devletlerin liderliğinde oluşturulan bir dünya örgütü olan Birleşmiş Milletler (BM), 20. yüzyılın ilk yarısında yaşanan savaşların ve barışa yönelik tehditlerin tekrarını önlemek ve uluslararası barış ve güvenliği korumak amacıyla kurulmuştur.

BM’nin kurucu antlaşması niteliğindeki BM Şartı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50 ülke tarafından 26 Haziran 1945 tarihinde San Francisco’da imzalanmıştır. Daha sonra, Polonya’nın da Şart’ı imzalamasıyla, kurucu üye devletlerin sayısı 51’e yükselmiştir. BM Teşkilatı, BM Şartı’nda öngörüldüğü üzere, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) beş daimi üyesi dahil BM’nin üye devletlerinin çoğunluğunun Şart’ın onay işlemlerini tamamlamalarıyla, 24 Ekim 1945 tarihinde resmen faaliyete geçmiştir. 

SAVAŞ GANİMETİ

Tarihlerinde işaret ettiği üzere BM, İkinci Dünya Savaşı’nın bir sonucu. Savaşı kazanan bloktaki ülkeler(ABD, İngiltere, Rusya, Fransa), BM Güvenlik Konseyi’nde veto hakkına sahip ve bu devletlerin kendisi istemediği sürece haklarında alınabilecek aksi bir karar bulunmuyor. BM bu devletlerin ortak çıkarına olabilecek konularda etkili olabilirken İsrail’in Kudüs’teki faaliyetlerine, ABD’nin koruması ile, herhangi bir etkide bulunamamaktadır. Dolayısıyla Netanyahu'nun BM ile ilgili açıklamalarında haksız olduğu söylenemez. Birleşmiş Milletler savaşı kazanan devletlerin çıkarlarına yönelik etkili bir kurum olabilirken aleyhlerine bir karar alınsa da zaten uygulanamamaktadır. Bu durum BM’nin aslında bir savaş ganimeti olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Sovyet Rusya’nın kendisini dağıtmasından sonra değişen dünya siyasetindeki dengeler hala bir düzene konulmuş değil. Dünya genelinde adaletsizliğin ve gelir eşitsizliğinin giderek arttığı bir ortamda Birleşmiş Milletler’in daha da etkisiz bir hale gelmesi kuruma olan güveni iyice azaltmaktadır. Yakın gelecekte kurumun ismen olmasa da fiilen uluslararası arenadan tamamen çekileceği bir döneme girilirken kurulacak yeni dünya düzenindeki ülkelerin konumuna göre yeni düzenlemeler yapılarak BM’nin varlığı sürdürülebilir.