Demir Kubbe sisteminde çalışan askerlerde kanser vakaları arttı

İsrail’in “Demir Kubbe” hava savunma sistemlerinde çalışan askerlerde kanser vakalarının arttığı iddia edildi. İsrail Savunma Bakanlığı söz konusu iddiaları yalanladı.

Yediot Ahronot gazetesinde yer alan haberde, İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemlerinin bataryalarında görevde bulunan askerlerin, bir süre sonra kansere yakalandığı öne sürüldü. Demir Kubbe’de görevde bulunan ve bir süre sonra kansere yakalanan askerler, hava savunma sistemlerinin radarından yayılan radyasyonun birtakım hastalıklara sebep olduğunu iddia etti. Çeşitli hastalıklara yakalanan bazı askerler, İsrail Savunma Bakanlığı’na karşı yasal girişimlerde bulundu.

Ynet’e konuşan İsrail ordusunda görevde bulunmuş Ran Mazor isimli bir asker, görev süresi boyunca sürekli olarak bacak ve sırt ağrısı gibi durumlarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Ayrıca Mazor, Demir Kubbe’nin radar sisteminden kaynaklı olarak kendisine kemik kanseri teşhisi konduğunu söyledi.

 İsrail’de yapılan bir çalışmada ise füze savunma sistemlerinin bataryalarında görev yapan askerlerde yüksek kanser oranlarına ulaşıldığı görüldü.

İsrail Savunma Bakanlığı konu hakkında bir açıklama yaparak, söz konusu tüm iddiaları yalanladı.