İsrail Askeri İstihbaratı (AMAN) raporu

İsrail, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’deki hedefleri için en büyük engel olarak Türkiye’yi gördüğünü yayınladığı askeri istihbarat raporu ile ortaya koydu. Her yıl İsrail devlet kademelerine sunulan İsrail Askeri İstihbaratı (AMAN) raporunda Tel Aviv, bölgede en büyük engel olarak artan gücü ve nüfuzundan ötürü Türkiye’yi gördüğünü gözler önüne serdi.

İsrail, Türkiye’nin Ortadoğu’da ve Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerini korumaya matuf adımlarının ve artan gücünü, askeri istihbarat raporunda “saldırganlık” olarak değerlendirdi. Ayrıca söz konusu raporun tehdit değerlendirmesinde Türkiye ‘çatışmacı’ olarak gösterilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politikası da hedef alındı.

Times of Israel haber kanalının internet sitesinde yer alan bir habere göre, İsrail Askeri İstihbaratı (AMAN) 2020 tahminleri raporu tehdit değerlendirmesinde Türkiye’ye ilk kez yer verildi. İsrail’in Türkiye düşmanlığı ilk kez belgelere yansırken daha önceleri Türkiye’nin bölgedeki haklarını korumaya yönelik girişimleri ve İsrail’in yayılmacı politikasına karşı duruşu, İsrailli yetkililer tarafından eleştirilmiş ve tepkiyle karşılanmıştı. Nitelim geçen yıl Ocak ayında, Mossad Başkanı Yossi Cohen’in de bir toplantıda “Bölgede asıl tehdit Türkiye” yorumunu yaptığı iddia edilmişti.

2019 başında İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen, Türkiye’nin bölgede artan etkisine karşı Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısırlı yetkililerle bir araya geldiği iddia edilmiş ve bu toplantıda “İran’ın gücü kırılgan, asıl tehdit Türkiye’den geliyor.” değerlendirmesini yaptığı belirtilmişti. Cohen’in liderliğinde gerçekleşen toplantıda, Türkiye’nin artan etkisine karşı dört tedbir alınması gerektiği vurgulandı. Bu doğrultuda, ABD ve Afganistan arasında devam eden görüşmelere destek olunacak ve Afgan hükümet güçlerine yardım edilecek. İkinci tedbir olarak ise Türkiye’nin Irak’taki Sünni vekillerle olan ilişkisini en aza indirmek yer alıyor. Masaya yatırılan üçüncü önlemde Esed’le normalleşerek, Suriye’nin tekrardan Arap Birliği’ne alınması geliyor. Toplantıda kararlaştırılan dördüncü önlem de Türkiye’nin Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’ya karşı yürüteceği operasyona karşı terör örgütlerine destek vermek olarak öne çıktı.

Times of Israel’in haberine göre, her yıl İsrail devlet kademelerine sunulan raporda Türkiye tehdit olarak görülürken 2020 yılı içinde İsrail ile Türkiye arasında sıcak bir çatışma öngörülmediği belirtildi. Fakat raporda, Türkiye’nin bölgede ulusal güvenliğini ve çıkarlarını meşru müdafaa temelinde korumaya dönük faaliyetlerinin, İsrail tarafında “çatışmacı” olarak değerlendirildiği ve önümüzdeki yıllarda dikkatle takip edilmesi gereken en üst seviyedeki tehlikelerden biri olduğu analizi yapıldığı görüldü.

İsrail yönetimi, Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak amacıyla 9 Ekim 2019’da Suriye’nin kuzeydoğusundaki PKK/YPG’li terör unsurlarına karşı gerçekleştirdiği ‘Barış Pınarı Harekatı’na karşı açıktan terör örgütü PKK/YPG’ye destek veren açıklama ve girişimlerde bulundu. Türkiye karşı bu tutumunu değiştirmeyen İsrail, Doğu Akdeniz’de ve Suriye’de Türkiye’yi hedef alan girişimlerde bulunuyor. Nitekim İsrail, Akdeniz’de Türkiye-Libya Deniz Yetki Alanları mutabakatına Yunanistan ve Mısır’la birlikte en sert tepki gösteren ülkeler arasında yer aldı.